Desetidenní program zahrnující cvičení jógy vedl ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu

8. 9. 2017

V prospektivní intervenční studii provedené v Indii u klinicky zdravých osob vedl komplexní 10denní program úpravy životního stylu vycházející z principů jógy k významnému zvýšení hladiny HDL cholesterolu, snížení krevního tlaku, glykémie nalačno a úpravě dalších lipidových parametrů.

Průběh studie a sledovaná populace

Studie byla provedena na klinice celostní medicíny, což je terciární ambulantní zdravotnické zařízení Všeindického ústavu lékařských věd v Novém Dillí. Desetidenní program zahrnoval cvičení jógy (cvičení ásan), dechová cvičení, meditaci, skupinové debaty, lekce a individualizované rozhovory věnované zvládání stresu a zdravé stravě. Primárním sledovaným parametrem byla sérová hladina HDL cholesterolu.

Zařazeno bylo 238 zjevně zdravých osob s normální hmotností, nadváhou nebo obezitou. Průměrný věk účastníků činil 39 let a 62 % tvořily ženy.

Výsledky

Desetidenní program vedl k významnému zvýšení HDL cholesterolu – z 1,11 na 1,13 mmol/l (p = 0,043). Největšího nárůstu bylo dosaženo u osob, které měly před zahájením programu hladinu HDL cholesterolu nižší, než jsou doporučené hodnoty. Dále bylo zjištěno snížení průměrného tlaku krve, glykémie nalačno a ostatních lipidových parametrů.

Závěr

Tyto výsledky jsou klinicky relevantní, protože HDL cholesterol je jedním z nejsilnějších nezávislých prediktorů velkých kardiovaskulárních příhod.

(zza)

Zdroj: Yadav R. K., Magan D., Yadav R. et al. High-density lipoprotein cholesterol increases following a short-term yoga-based lifestyle intervention: a non-pharmacological modulation. Acta Cardiol 2014; 69 (5): 543–549.Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistent
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se