Vysoké pH rány je spojeno s horším hojením popálenin

24. 2. 2020

Britští vědci ukázali, že pH rány u popálenin v průběhu hojení klesá a že vyšší pH při druhém převazu souvisí s horším průběhem hojení a nutností následné aplikace kožních štěpů. Stanovení pH rány na začátku léčby by mohlo pomoct vytipovat špatně se hojící popáleniny, u kterých je nutná agresivnější léčba.

Do studie bylo zahrnuto 30 ambulantních pacientů s popáleninami ve věku 17 až 75 let. Hloubka popálenin se pohybovala od povrchových po postižení celé tloušťky kůže. Procento tělesného povrchu postiženého popáleninami bylo od 0,4 do 4 %. Příčiny zahrnovaly opaření, popálení ohněm a kontaktní popáleniny. Při prvním ošetření a při každém převazu bylo měřeno pH rány.

Výsledky ukázaly, že pH hojících se i nehojících se ran mezi jednotlivými převazy klesalo. Při druhém převazu bylo zjištěno významně nižší pH (7,32) u ran, které se vyhojily, než u ran, které vyžadovaly v další léčbě použití kožních štěpů (7,73, p = 0,004). Při druhém převazu rovněž pH rány korelovalo s hloubkou popáleniny: pH 6,05 u povrchových popálenin a pH 8,0 u popálenin zasahujících celou tloušťku kůže.

Tato práce, která je volně přístupná online, ukázala možný diagnostický nástroj pro predikci hojení popálenin. Stanovení pH rány při druhém převazu může vytipovat rány, u nichž bude nutné použít ke zhojení kožní štěp. Hraniční hodnota pH mezi dobře a špatně se hojícími popáleninami leží podle výsledků této studie mezi 7,32 a 7,73.

(zza)

Zdroj: Sharpe J. R. et al. Progression of Wound pH During the Course of Healing in Burns. J Burn Care Res. 2012 Nov 6. [Epub ahead of print]; doi: 10.1097/BCR.0b013e31825d5569Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se