Nákladově efektivní léčba špatně se hojících ran pomocí podtlakové terapie

24. 11. 2020

Léčba chronických nehojících se ran se nemalou měrou podílí na celkových výdajích za péči o rány. Pokročilé techniky hojení, jako například podtlaková terapie (negative pressure wound therapy – NPWT), mohou být vysoce nákladově efektivní, pokud vedou k rychlejšímu hojení.

V červnu 2015 byla publikována kohortová studie, ve které byly nehojící se rány po dobu 2 týdnů léčeny pomocí NPWT. Následně byl až do úplného zhojení každé 2–4 týdny hodnocen proces hojení. Týdenní výdaje na léčbu rány před intervencí, tedy použitý materiál a práce sestry, byly porovnány s celkovými výdaji spojenými s NPWT a výdaji po této intervenci.

Do studie bylo zahrnuto 9 pacientů s bércovými vředy, které se během posledních alespoň 6 týdnů hojily špatně nebo vůbec. Během léčby NPWT se velikost rány zmenšila průměrně o 21 %. Daného zmenšení bylo při NPWT dosaženo zhruba o 10 týdnů dříve než při standardní léčbě. Rychlejší hojení trvalo i po ukončení NPWT, 5 ran se kompletně zhojilo do 8 týdnů po NPWT. Počet převazů se snížil ze 4 týdně před vstupem do studie na 2 týdně během NPWT a 1,8 týdně po ukončení NPWT. Týdenní náklady na léčbu NPWT byly průměrně 1,6× vyšší než výdaje na standardní péči před NPWT, nicméně po ukončení NPWT byly díky redukci počtu převazů naopak 3× nižší.

NPWT je v léčbě obtížně se hojících ran nákladově efektivní. Rány se po léčbě NPWT zmenšily a rychleji zhojily. Náklady spojené s NPWT se rychle vrací, protože celková doba ošetřování je kratší.

(epa)

Zdroj: Hampton J. Providing cost-effective treatment of hard-to-heal wounds in the community through use of NPWT. Br J Community Nurs. 2015 Jun; 20 Suppl 6: S14–20; doi: 10.12968/bjcn.2015.20.Sup6.S14.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se