Prevence muskuloskeletálních komplikací u hemofilie – časná prevence a agresivní terapie

17. 11. 2014

Hemofilie je onemocnění dané nedostatkem srážlivého faktoru. To vede k narušení hemostázy, jehož důsledkem je krvácení do různých kompartmentů organismu, mimo jiné do svalů a kloubů, což dále vede k řadě muskuloskeletálních komplikací. Kloubní problémy bez zajištěné terapie začínají již v dětství – zahrnují opakovaná krvácení, chronickou synovitidu, flekční deformity, hypertrofie růstových chrupavek, poškození kloubní chrupavky a rozvoj komplexní hemofilické artropatie. Nejčastěji bývají postižené kotníky, kolena a lokty.

Hemofilie je onemocnění dané nedostatkem srážlivého faktoru. To vede k narušení hemostázy, jehož důsledkem je krvácení do různých kompartmentů organismu, mimo jiné do svalů a kloubů, což dále vede k řadě muskuloskeletálních komplikací. Kloubní problémy bez zajištěné terapie začínají již v dětství – zahrnují opakovaná krvácení, chronickou synovitidu, flekční deformity, hypertrofie růstových chrupavek, poškození kloubní chrupavky a rozvoj komplexní hemofilické artropatie. Nejčastěji bývají postižené kotníky, kolena a lokty.

Prevence rozvoje artropatie musí být zaměřená na prevenci kloubních krvácení. Bylo jasně prokázáno, že profylaktická terapie podávaná v dětství a dospívání umožňuje vyhnutí se rozvoji hemofilické artropatie – ovšem pokud je profylaktická terapie efektivní a neumožní pokles chybějícího faktoru pod 1 % normální hladiny. Vysoká cena a často obtížný cévní přístup nicméně vedou k tomu, že stále není možné profylaxi doporučit univerzálně. Ve většině rozvinutých zemí však taková doporučení v různých podobách existují.

Další cestou prevence rozvoje hemartróz je systém časné identifikace kloubního onemocnění s využitím validačních skórovacích systémů, optimálního použití zobrazovacích metod, popřípadě využití možných serologických markerů kloubního poškození. Prospektivní screening muskuloskeletálního zdraví je taktéž velmi důležitou součástí péče o hemofiliky, stejně jako optimální kontrola případně existující bolesti.

Léčba kloubního krvácení, zejména velkého, podáváním chybějícího srážlivého faktoru musí být agresivní. Intenzivní terapeutický přístup si zaslouží také synovitida spojená s opakovaným krvácením.

Efektivní profylaktická terapie podávaná v dětství a dospívání může zamezit postižení kloubů. Časná terapie má zcela zásadní význam, protože právě nezralý a dozrávající muskuloskeletální systém je velmi citlivý k poškození. Terapie kloubních krvácení a chronické hemofilické synovitidy musí být agresivní – tedy léčena dostatečně vysokými dávkami koncentrátu a po dostatečně dlouhou dobu, protože pouze tak lze předejít hemofilické artropatii.

(eza)

Zdroj: Rodriguez-Merchan E. C. Prevention of the Musculosceletal Complications of Hemophilia. Advan Prev Med 2012; 2012: 201271; doi: 10.1155/2012/201271.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se