Nejspolehlivější antikoncepční metody jsou ty, na které nemusí uživatel myslet

2. 12. 2014

Porovnání selhání jednotlivých metod antikoncepce v USA ukázalo, že nejspolehlivějšími metodami jsou ty, které nejsou závislé na pravidelném užívání. Nejmenšího podílu nechtěných otěhotnění v prvním roce užívání metody bylo dosaženo v případě vazektomie u muže, sterilizace ženy, intrauterinního tělíska nebo hormonální antikoncepce ve formě implantátu. U těchto postupů byl zjištěn také nejmenší rozdíl v selhání při typickém užívání a při bezchybném užívání.

Při výběru antikoncepce jsou podstatné 4 základní informace o její účinnosti: podíl otěhotnění při typickém užívání (tedy včetně nesprávného a nepravidelného používání), podíl otěhotnění při bezchybném užívání, procento uživatelů nebo měsíců, po které je metoda užívána bezchybně, a také procento uživatelů, kteří metodu používají nadále i po 1 roce, což ukazuje, jak snadné je danou metodu používat.

Aktualizované odhady podílu selhání všech dostupných metod antikoncepce v USA pocházejí z průzkumů National Survey of Family Growth (NSFG) z let 1995 a 2002 a z klinických studií a byly publikovány v roce 2011 v časopise Contraception.

Při výběru antikoncepce je třeba zohlednit riziko selhání metody při bezchybném i při typickém užívání, které zahrnuje určité procento uživatelů s nesprávným nebo nepravidelným používáním metody. Rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami vypovídá o tom, jak snadné je danou metodu používat a jaké je dosahováno compliance ze strany uživatelů. 

(zza)

Zdroj: Trussell J. Contraceptive silure in the United States. Contraception. 2011; 83: 397–404.Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se