Výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem

30. 1. 2011

Autoři článku uveřejněného nedávno v časopise The British Journal of Ophthalmology se zaměřili na střednědobé výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem. Hlavním parametrem úspěšnosti operace byla průměrná hodnota nitroočního tlaku.

Metoda

Do studie byli zařazeni všichni pacienti, kteří v letech 2000 až 2008 podstoupili trabekulektomii s mitomycinem C provedenou vždy stejným očním chirurgem. Střední ztráta citlivosti (mean defect, MD) u všech pacientů zařazených do studie byla −20 nebo vyšší. Do databáze, z jejíž údajů studie vycházela, byly postupně ukládány informace o hodnotách nitroočního tlaku, zrakové ostrosti a výpadcích zorného pole. Do studie bylo zařazeno 103 pacientů.

Výsledky

Průměrná hodnota nitroočního tlaku u pacientů, kteří podstoupili trabekulektomii, se v průběhu sledovaného období (první až sedmý rok po operaci) pohybovala mezi 11,3 a 13,3 mmHg. V pátém roce po operaci mělo 85,2 % pacientů hodnotu nitroočního tlaku nižší než 16 mmHg a 96,3 % mělo tuto hodnotu nižší než 21 mmHg. Přestože se počet pacientů, kteří absolvovali úplné a spolehlivé vyšetření zorného pole, každý rok snižoval, bylo patrné, že změna průměrné hodnoty MD zůstává stabilní pro celou skupinu pacientů jako celek a také pro jednotlivé pacienty. U celkem 28 pacientů došlo k výraznému snížení zrakové ostrosti (definované jako snížení o dva nebo více řádků Snellenových optotypů), ačkoliv toto zhoršení zraku nebylo většinou způsobeno samotnou operací glaukomu. Jediná preoperační charakteristika ovlivňující pravděpodobnost významného snížení zrakové ostrosti po operaci byla preoperační hodnota MD.

Závěr

Trabekulektomie je efektivní metoda kontroly nitroočního tlaku v krátkodobém až střednědobém horizontu u pacientů s pokročilým glaukomem.

(vek)

Zdroj:
Stead R. E., King A. J.: Outcome of trabeculectomy with mitomycin C in patients with advanced glaucoma. Br J Ophthalmol. Publikováno on-line 16. prosince 2010.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se