Trendy antiglaukomových operací ve Skotsku, Anglii a Walesu

12. 2. 2016

Práce hodnotila národní trendy dotýkající se trabekulektomie, drenážních implantátů a cykloablací ve Skotsku, Anglii a Walesu za období 1993–2012.

Inzerce

Roční počty trabekulektomií a implantací glaukomových drenážních implantátů provedených v letech 1993–2012 byly získány z databází národních zdravotních služeb Skotska, Anglie a Walesu. Roční míry trabekulektomií, glaukomových drenážních implantátů a cykloablací byly přepočítány na 100 000 obyvatel a analyzovány v následujících věkových skupinách: 0–14 let, 15–59 let a nad 60 let.

Nejvyšší roční míra trabekulektomie byla v roce 1995, poté následovalo ostré snížení a od roku 2000 jsou míry vyrovnané. Celkové roční míry glaukomových drenážních implantátů se v období mezi lety 2003 a 2012 zvýšily více než šestkrát. Ve věkové skupině 0–14 let se poměr trabekulektomií a glaukomových drenážních implantátů otočil, podíly trabekulektomie se snížily, zatímco podíly glaukomových drenážních implantátů se zvýšily. Od roku 2003 do 2012 se snížila míra cyklokryoterapie, zatímco míra fotokoagulace ciliárního tělíska se zdvojnásobila.

V závěru studie se uvádí, že trabekulektomie je nejčastěji prováděnou antiglaukomovou operací. Uplatnění glaukomových drenážních implantátů při chirurgickém řešení glaukomu však rapidně stoupá. Během studovaného období došlo v mladší věkové skupině (0–14 let) k otočení poměru mezi trabekulektomiemi a glaukomovými drenážními implantáty. Podíl cyklokryoterapie ciliárního tělíska dramaticky klesl, zatímco laserová fotokoagulace ciliárního tělíska si získává stále širší podporu.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Murphy C., Ogston S., Cobb C., MacEwen C. Recent trends in glaucoma surgery in Scotland, England and Wales. Br J Ophthalmol. 2015 Mar; 99 (3): 308–12.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se