Nový druh hlístice infiltrující lidskou rohovku – série kazuistik

16. 5. 2019

Loni publikovaná práce popisuje na třech nezávislých případech nový druh parazitické hlístice, která vyvolává uveitidu.

Inzerce

Oční parazitózy

Oční parazité včetně protozoí (prvoků), nematod (hlístic), cestod (tasemnic) a trematod (motolic) jsou dobře zdokumentovaní. Oční parazitóza se vyskytuje častěji v oblastech s příznivými faktory okolního prostředí a špatnými hygienickými podmínkami. Endemicky se může vyskytovat u populací psů a koček stejně jako u řady divokých zvířat včetně jiných savců a ptáků, což poskytuje základ k přenosu parazitů na lidi. Nicméně k pozorovaní živého červa v nitroočních strukturách běžně nedochází.

Popis případů

Tři doposud zdraví relativně mladí lidé, kteří pocházeli z jihozápadního tichomořského ostrova Saipan ze souostroví Mariany se v období mezi lety 1997 a 2009 nakazili hlísticí, která se uhnízdila ve stromatu rohovky. Onemocnění se manifestovalo pouze mírnou oční symptomatologií: fotofobií, červeným okem, rozmazaným viděním. Žádný z pacientů neměl známky systémové infekce. Oční nález zahrnoval zákaly rohovky, viditelně přítomné rohovkové červy, spojivkovou injekci a uveitidu. Červ se ve stromatu rohovky pohyboval přibližně 2–3 mm během dne a při expozici světlem se kontrahoval. Parazit byl u všech tří pacientů odstraněn chirurgicky a v jednom případě vyšetřen i laboratorně. Překvapivě se nepodobal žádné známé hlístici.

Nový druh = neznámé onemocnění

Tři případy popsané v rámci kazuistického sdělení představují dosud nepopsanou parazitární infekci rohovky neznámou hlísticí. Nálezy poukazují na existenci neznámého infekčního onemocnění přenášeného z volné přírody na člověka. Způsob přenosu zůstává nejasný, parazit se mohl do rohovky dostat buď z přední komory, nebo přímou inokulací z vnějšího prostředí. Další klinická pozorování tohoto nového červa jsou nezbytná k lepší charakterizaci popsaného onemocnění

(lis)

Zdroj: McBurney-Lin S., Khorram D., Gee S. et al. A new worm infiltrating the human cornea: a report of three cases. Am J Ophthalmol Case Rep 2018; 9: 124−130, doi: 10.1016/j.ajoc.2018.01.013. 

Štítky
Oftalmologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Glaukomová papila: korelace morfologických a funkčních vyšetření

Obrazový test diagnostiky papil zrakového nervu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Vzdělávací kvíz pro oftalmology
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Edukativní oftalmologický kvíz
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Glaukom - management a nové trendy
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Řešení glaukomu v praxi - terapie, tipy, triky a novinky
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Diagnostika glaukomu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se