Pacienti s fibrilací síní preferují přímá antikoagulancia

14. 5. 2018

Francouzská observační studie ukázala, že pacienti s fibrilací síní uvádějí větší spokojenost s ambulantní léčbou přímými antikoagulancii než s antagonisty vitaminu K. Kvalita života a adherence k léčbě se u obou skupin léků významně neliší.

Úvod

Přímá perorální antikoagulancia (DOAC) vykázala noninferioritu v porovnání s antagonisty vitaminu K (VKA) v prevenci cévních mozkových příhod u pacientů s fibrilací síní. Tato nově publikovaná studie jako první hodnotila zkušenosti ambulantních pacientů s užíváním DOAC v reálné praxi.

Metodika studie a sledovaná populace

Jednalo se o observační deskriptivní epidemiologickou studii. Hodnocena byla kvalita života pacientů pomocí dotazníku EQ-5D (EuroQol 5-Dimensions), spokojenost s léčbou pomocí dotazníku PACT-Q2 (Perception of AntiCoagulant Treatment Questionnaire 2) a adherence k léčbě pomocí dotazníku MMAS-8 (8-item Morisky Medication Adherence Scale).

Zařazeno bylo 200 pacientů s fibrilací síní, kteří ambulantně užívali antikoagulační léčbu nejméně 3 měsíce. Analyzovány byly skupiny pacientů s primární léčbou VKA (n = 89), s DOAC po předchozí léčbě VKA (n = 50) a s primární léčbou DOAC (n= 52).

Výsledná zjištění

Kvalita života i spokojenost s léčbou byly ve všech skupinách dobré. Kvalita života a adherence k léčbě se mezi jednotlivými skupinami nelišily. Spojenost s léčbou ovšem byla významně větší u obou skupin s DOAC v porovnání se skupinou s VKA v dimenzích „pohodlí“ a „spokojenost“ (p < 0,001).

Závěr

Autoři v závěru na základě těchto poznatků doporučují zohlednit preferenci pacienta při rozhodování o antikoagulační léčbě fibrilace síní.

(zza)

Zdroj: Benzimra M., Bonnamour B., Duracinsky M. et al. Real-life experience of quality of life, treatment satisfaction, and adherence in patients receiving oral anticoagulants for atrial fibrillation. Patient Prefer Adherence 2018 Jan 4; 12: 79−87, doi: 10.2147/PPA.S131158.

05-2019-CARD-1257868-0002Štítky
Angiologie Interní lékařství Kardiochirurgie Kardiologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se