Prevalence enuresis nocturna mezi žáky základních škol a možné sociodemografické rizikové faktory jejího vzniku

29. 9. 2016

Enuresis nocturna (EN) je poměrně častým problémem, který nepříznivě ovlivňuje kvalitu života dětí i jejich rodičů. V jejím důsledku mohou vznikat potíže v oblasti psychiky, vzdělávání i společenského života dítěte. Výskytem EN mezi školáky a možnými sociodemografickými faktory zvyšujícími riziko jejího vzniku se zabývala studie publikovaná v Journal of Family Medicine and Primary Care.

Dotazníkové šetření

Studie byla provedena ve třech základních školách v turecké Ankaře. Potřebná data týkající se primární EN byla posbírána s pomocí dotazníků, které vyplnili rodiče 2314 účastníků ve věku od 6 do 14 let. Vyloučeny byly případy sekundární EN. Dotazníky byly složeny z otázek, jejichž cílem bylo vyhodnotit sociodemografické charakteristiky účastníků a jejich EN status. Zjišťovány byly informace o věku, pohlaví, vzdělání a zaměstnání rodičů, jejich celkovém měsíčním příjmu, počtu sourozenců, močové inkontinenci během spánku i bdění, množství tekutin přijatých před spaním a během noci a možných potížích s ranním vstáváním. Účastníci byli rozděleni do tří skupin podle věku (6–8 let, 9–11 let, 12–14 let).

Výsledky a možné rizikové faktory

Prevalence EN dosáhla ve skupině zúčastněných dětí 9,9 % (n = 230), pro ženské pohlaví 9,2 % (n = 110), pro mužské 10,7 % (n = 120). Bylo zjištěno, že u 58,7 % jedinců s EN se problém vyskytne jednou týdně, u 10,4 % 2× týdně, u 11,7 % 3–4× týdně a u 19,1 % každý den.

Mezi jedinci s EN byl častěji prokázán nižší věk, nízký stupeň vzdělání rodičů, nižší měsíční příjem rodičů, pozitivní rodinná anamnéza a menší počet sourozenců (< 2) v porovnání s jedinci bez EN. Tyto faktory by mohly být chápány jako rizikové.

(veri)

Zdroj: Doganer Y. C., Aydogan U., Ongel K. et al. The prevalence and sociodemographic risk factors of enuresis nocturna among elementary school-age children. J Family Med Prim Care 2015; 4 (1): 39–44, doi: 10.4103/2249-4863.152250.Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Nykturie
Autoři: MUDr. Milan Hrubý

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se