Účinnost a bezpečnost inhibitorů dipeptidylpeptidázy 4 v kombinaci s metforminem

29. 3. 2016

Inhibitory dipeptidylpeptidázy 4 (DPP-4i) jsou v léčbě diabetu mellitu 2. typu v poslední době využívány stále častěji, protože mají výrazně méně nežádoucích účinků než ostatní dostupné neinzulinové preparáty. Bohužel v monoterapii mají menší schopnost snižovat hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c) než ostatní preparáty, proto jsou často využívány v kombinované léčbě.

Inzerce

Inhibitory dipeptidylpeptidázy 4 (DPP-4i) jsou v léčbě diabetu mellitu 2. typu v poslední době využívány stále častěji, protože mají výrazně méně nežádoucích účinků než ostatní dostupné neinzulinové preparáty. Bohužel v monoterapii mají menší schopnost snižovat hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c) než ostatní preparáty, proto jsou často využívány v kombinované léčbě.

Autoři z americké Floridy se proto ve své práci zaměřili na kombinaci DPP-4i s metforminem. V databázích Medline, PubMed, Embase a International Pharmaceutical Abstracts vyhledali články publikované do října 2012 týkající se kombinační léčby iDPP-4 – použili při tom klíčová slova sitagliptin, linagliptin, alogliptin, vildagliptin, saxagliptin a metformin. Vyloučeny byly studie, které se nevěnovaly kombinaci DPP-4i a metforminu a navíc se nejednalo o studie fáze III.

Většina zahrnutých prací hodnotila účinnost a bezpečnost iDPP-4 v kombinaci s metforminem ve srovnání s agonisty receptoru pro glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1R), placebem, iDPP-4 v monoterapii, glitazony či sulfonylureou.

Výsledkem těchto studií bylo, že DPP-4i hrají v léčbě diabetu mellitu 2. typu důležitou roli. Mají málo nežádoucích účinků, zvláště co se týče výskytu hypoglykemie. V kombinaci s metforminem jsou DPP-4i účinné, dobře tolerované a vzhledem k dostupnosti fixních kombinací zvyšují i compliance pacienta s léčbou.

Limitací DPP-4i je zatím jen to, že mají menší schopnost snižovat HbA1c a klinická zkušenost s nimi je relativně krátká. Nicméně všechny léky, které snižují HbA1c účinněji, mají zásadní nežádoucí účinky. Jako přídavná terapie diabetu mellitu 2. typu jsou tedy DPP-4i velmi potřebné.

(epa)

Zdroj: Fass A. D., Gershman J. A. Efficacy and safety of dipeptidyl peptidase-4 inhibitors in combination with metformin. Adv Ther 2013 Apr; 30 (4): 337–353.Štítky
Diabetologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více