Účinnost a bezpečnost inhibitorů dipeptidylpeptidázy 4 v kombinaci s metforminem

29. 3. 2016

Inhibitory dipeptidylpeptidázy 4 (DPP-4i) jsou v léčbě diabetu mellitu 2. typu v poslední době využívány stále častěji, protože mají výrazně méně nežádoucích účinků než ostatní dostupné neinzulinové preparáty. Bohužel v monoterapii mají menší schopnost snižovat hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c) než ostatní preparáty, proto jsou často využívány v kombinované léčbě.

Inzerce

Inhibitory dipeptidylpeptidázy 4 (DPP-4i) jsou v léčbě diabetu mellitu 2. typu v poslední době využívány stále častěji, protože mají výrazně méně nežádoucích účinků než ostatní dostupné neinzulinové preparáty. Bohužel v monoterapii mají menší schopnost snižovat hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c) než ostatní preparáty, proto jsou často využívány v kombinované léčbě.

Autoři z americké Floridy se proto ve své práci zaměřili na kombinaci DPP-4i s metforminem. V databázích Medline, PubMed, Embase a International Pharmaceutical Abstracts vyhledali články publikované do října 2012 týkající se kombinační léčby iDPP-4 – použili při tom klíčová slova sitagliptin, linagliptin, alogliptin, vildagliptin, saxagliptin a metformin. Vyloučeny byly studie, které se nevěnovaly kombinaci DPP-4i a metforminu a navíc se nejednalo o studie fáze III.

Většina zahrnutých prací hodnotila účinnost a bezpečnost iDPP-4 v kombinaci s metforminem ve srovnání s agonisty receptoru pro glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1R), placebem, iDPP-4 v monoterapii, glitazony či sulfonylureou.

Výsledkem těchto studií bylo, že DPP-4i hrají v léčbě diabetu mellitu 2. typu důležitou roli. Mají málo nežádoucích účinků, zvláště co se týče výskytu hypoglykemie. V kombinaci s metforminem jsou DPP-4i účinné, dobře tolerované a vzhledem k dostupnosti fixních kombinací zvyšují i compliance pacienta s léčbou.

Limitací DPP-4i je zatím jen to, že mají menší schopnost snižovat HbA1c a klinická zkušenost s nimi je relativně krátká. Nicméně všechny léky, které snižují HbA1c účinněji, mají zásadní nežádoucí účinky. Jako přídavná terapie diabetu mellitu 2. typu jsou tedy DPP-4i velmi potřebné.

(epa)

Zdroj: Fass A. D., Gershman J. A. Efficacy and safety of dipeptidyl peptidase-4 inhibitors in combination with metformin. Adv Ther 2013 Apr; 30 (4): 337–353.

Štítky
Diabetologie
Nejnovější kurzy
Anxiolytika v léčbě generalizované úzkostné poruchy a úzkosti; komu a která?
Autoři: Prof. MUDr. Jaromír Švestka, DrSc.

Vysoké dávky statinů
Autoři: MUDr. Eva Tůmová, Ph.D.

Špatná terapeutická odpověď? Zbystřete! Možná je načase zaměřit se na adherenci
Autoři: doc. MUDr. Jan Bruthans, CSc., doc. MUDr. Miroslav Solař, Ph.D., prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se