Klinické zkušenosti s linagliptinem v léčbě diabetu mellitu 2. typu

19. 4. 2016

Linagliptin je nový inhibitor dipeptidylpeptidázy 4 (iDPP-4), který je schválený k léčbě diabetu mellitu 2. typu (DM2). Mezi iDPP-4 má výsadní postavení, protože je metabolizován téměř výhradně v játrech, a nevyžaduje proto redukci dávky u pacientů s renální dysfunkcí.

Inzerce

Linagliptin je nový inhibitor dipeptidylpeptidázy 4 (iDPP-4), který je schválený k léčbě diabetu mellitu 2. typu (DM2). Mezi iDPP-4 má výsadní postavení, protože je metabolizován téměř výhradně v játrech, a nevyžaduje proto redukci dávky u pacientů s renální dysfunkcí.

Principem funkce linagliptinu je degradace inkretinových hormonů: glukagonu podobného peptidu 1 a na glukóze závislého inzulinotropního polypeptidu (GIP). Klinické studie s linagliptinem potvrdily příznivý bezpečnostní profil, nízké riziko hypoglykemie vyvolané léčbou, primárně nonrenální clearance a účinnost ve snížení glykovaného hemoglobinu v rozmezí 0,6–0,8 %. Jeho užívání navíc nevede k přírůstkům na váze.

V minulosti provedené preklinické výzkumy rovněž naznačují jeho vliv na zlepšení hojení ran, zlepšení jaterní steatózy, v případě výskytu srdečního či mozkového infarktu menší rozsah léze a zlepšenou funkci cév. Slibně se jeví i redukce albuminurie, která byla popsána v preklinických i post-hoc analýzách. Tyto preklinické výsledky je nicméně ještě nutné ověřit v praxi.

Vedle vlivu na kontrolu glykemie a výborného bezpečnostního profilu současná literatura naznačuje i další příznivé účinky linagliptinu u pacientů s DM2, tyto účinky je ovšem ještě nutné prověřit v rozsáhlejších studiích. Pokud se potvrdí, dá se očekávat, že indikace a využití linagliptinu a dalších léků z této skupiny se budou jenom rozšiřovat.

(epa)

Zdroj: Doupis J. Linagliptin: from bench to bedside. Drug Des Devel Ther 2014; 8: 431–446.

 

Štítky
Diabetologie
Nejnovější kurzy
Anxiolytika v léčbě generalizované úzkostné poruchy a úzkosti; komu a která?
Autoři: Prof. MUDr. Jaromír Švestka, DrSc.

Vysoké dávky statinů
Autoři: MUDr. Eva Tůmová, Ph.D.

Špatná terapeutická odpověď? Zbystřete! Možná je načase zaměřit se na adherenci
Autoři: doc. MUDr. Jan Bruthans, CSc., doc. MUDr. Miroslav Solař, Ph.D., prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se