Jak zlepšit adherenci diabetiků?

7. 5. 2020

Snem každého lékaře je uvědomělý pacient, který dodržuje stanovenou léčbu a všechny případné problémy včas hlásí. Ale kde ho hledat?

Inzerce

Při léčbě chronických onemocnění je spolupráce pacienta zásadním prvkem. Ani ta nejlepší terapie není nic platná, pokud pacient nedodržuje stanovený režim a nedochází na pravidelné kontroly. U diabetu to platí obzvláště. Velkou výhodou diabetu oproti ostatním chronickým onemocněním je však možnost hodnotit dlouhodobou spolupráci pacienta prostřednictvím glykovaného hemoglobinu.

O faktorech, které ovlivňují adherenci, se často mluví. Je jich mnoho a zmapovat jejich vliv není snadné. Ovlivňuje adherenci k léčbě diabetu i kvalita života? To byla otázka, kterou si položili brazilští vědci. Snažili se ji zodpovědět pomocí systematického přehledu publikovaných studií, které zkoumaly asociaci mezi dvěma proměnnými: kvalitou života nemocných s diabetem a hladinou glykovaného hemoglobinu. Na toto téma bylo publikováno mnoho studií, z nichž některé asociaci potvrdily, jiné ne. Na základě své studie autoři dospěli k závěru, že kvalita nemocných s hladinou glykovaného hemoglobinu opravdu souvisí. Jak toto spojení ale interpretovat?

Je možné, že vyšší kvalita života pacientů vede ke zvýšené ochotě spolupracovat s lékařem, ale stejně tak je možné, a dokonce pravděpodobné, že adherence k léčbě vede ke zvýšení kvality života. Kauzalita v tomto případě může být (a pravděpodobně bude) oboustranná.

Každopádně je zajímavé se nad tímto vztahem zamyslet a probírat ho s pacienty. Naše informace totiž laici mohou vnímat jako čísla, jejichž reálný význam a dopad na jejich život není zřejmý. Nicméně my ho známe velice dobře, proto by vzkaz pacientům měl mít jasný význam: Dodržujte léčbu a bude vám lépe.

Pro lékaře jsou tyto informace také cenné. Samozřejmě, že vztah „špatná kontrola glykémie − špatná spolupráce“ chápeme všichni, ale je-li kauzalita skutečně oboustranná, můžeme využít i opačného směru a předem vytipovat pacienty, s nimiž bude horší spolupráce. Naplánovat léčbu tak, aby byla co nejjednodušší, objednávat na častější kontroly, věnovat těmto pacientům více času − to vše jsou možná řešení. Využívejme tyto možnosti.

(pez)

Zdroj: de Fátima Gusmai L., de Sá Novato T., de Souza Nogueira L. The influence of quality of life in treatment adherence of diabetic patients: a systematic review. Rev Esc Enferm USP 2015 Oct; 49 (5): 839−846, doi: 10.1590/S0080-623420150000500019.Štítky
Diabetologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×