Zlepšení nykturie při léčbě dutasteridem a tamsulosinem v rámci studie CombAT

8. 11. 2015

Analýza publikovaná v časopisu World Journal of Urology zhodnotila vliv kombinované terapie dutasteridem a tamsulosinem na nykturii u mužů se symptomy dolních cest močových, které naznačují přítomnost benigní hyperplazie prostaty (LUTS/BHP). Hodnocena byla data ze 4 roky trvající klinické studie CombAT.

Závažnost nykturie byla stanovena pomocí otázky číslo 7 v dotazníku International Prostate Symptom Score (IPSS). Účinnost léčby byla hodnocena po dobu až 48 měsíců na základě průměrné změny ve frekvenci nykturie za poslední 3 měsíce, proporce pacientů se zlepšením/zhoršením nykturie, frekvence nykturie na začátku a konci studie a procenta pacientů se skóre < 2 v otázce 7 IPSS na konci studie u nemocných s počátečním skóre ≥ 2.

Celkem byla hodnocena data získaná od 4722 pacientů s průměrným věkem 66 let. Průměrné zlepšení nykturie bylo výraznější (p ≤ 0,01) u kombinační terapie než u kterékoli monoterapie (upravená průměrná změna v otázce číslo 7 v IPSS oproti vstupní hodnotě po 48 měsících: kombinační léčba −0,5, léčba monoterapií dutasteridem −0,4 a tamsulosinem −0,3).

Snížení frekvence nykturií bylo u kombinační terapie signifikantně větší (p ≤ 0,01) než u monoterapie tamsulosinem, výjimku tvořili pouze muži s předchozí léčbou inhibitory 5α-reduktázy. U pacientů se vstupním skóre ≥ 2 v otázce 7 v IPSS mělo po 48 měsících více pacientů skóre < 2 u kombinační léčby (34 %) ve srovnání s pacienty léčenými dutasteridem (30 %, p = 0,018) nebo tamsulosinem (26 %, P < 0,0001).

Kombinační terapie vedla ke zlepšení nykturie u většího počtu pacientů než monoterapie dutasteridem nebo tamsulosinem. Poprvé tak bylo prokázáno, že kombinovaná léčba inhibitory 5α-reduktázy a α-blokátory je přínosnější pro zvládání nykturie u pacientů s LUTS/BHP.

(epa)

Zdroj: Oelke M., Roehrborn C. G., D’Ancona C. et al. Nocturia improvement in the combination of Avodart(®) and tamsulosin (CombAT) study. World J Urol 2014 Oct; 32 (5): 1133–1140; doi: 10.1007/s00345-014-1296-3.Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se