Fixní kombinace dutasteridu a tamsulosinu versus monoterapie tamsulosinem okem klinika i ekonoma

16. 9. 2015

Kombinační léčba dutasteridem a tamsulosinem patří do první linie léčby benigní hyperplazie prostaty, stejně jako monoterapie tamsulosinem. Srovnáním obou léčebných postupů se zabývá řecká studie.

Co již víme

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je chronické onemocnění, jehož prevalence stoupá s věkem. Epidemiologická data uvádějí, že BHP trpí až 75 % mužů starších 70 let. S ohledem na stárnutí evropské populace se toto onemocnění stává aktuálním tématem. Léčba prokazatelně zmírňuje symptomy a zlepšuje kvalitu života. Nová léčiva uvedená na trh v posledních 20 letech významně přispěla ke snížení počtu chirurgických intervencí, nutnosti hospitalizace pacientů a návštěvnosti urologických ambulancí, což je přínosem jak z klinického, tak z ekonomického hlediska. Nyní se však nabízí lépe poznat rozdíly mezi dostupnými terapeutickými alternativami.

Metodologie

Studie byla randomizovaná a dvojitě zaslepená. Data pocházela od řeckých pacientů, mužů starších 50 let. Pacienti byli rozděleni dle stupně obtíží a byli sledováni celkem po dobu 4 let. Pro farmakoekonomické účely byl použit Markovův model. Vyhodnocována byla finanční náročnost obou léčebných postupů s ohledem na další klinický vývoj onemocnění včetně nutnosti chirurgického řešení a vzniku komplikací BHP. Kalkulace proběhly zvlášť pro státní i soukromý sektor.

Výsledky studie

Kombinace dutasteridu s tamsulosinem vyšla ve výsledku jako finančně náročnější než léčba samotným tamsulosinem. Pro státní sektor to znamenalo nárůst nákladů o 1,9 % v prvním roce a o 7,9 % ve čtvrtém roce, v soukromém sektoru byl nárůst nákladů o 1,1 % v prvním a o 3,3 % ve čtvrtém roce. Z klinického pohledu však vyšla významně lépe kombinační léčba, a to jak díky nižšímu počtu následných komplikací, tak díky menší nutnosti chirurgických zásahů.

Závěr

Přestože se kombinační léčba v horizontu čtyř let jeví na první pohled jako méně ekonomicky atraktivní, při zohlednění konečného zdravotního stavu pacienta a všech komplikací vychází lépe. Řecká data naznačují směr, jakým by bylo vhodné zaměřit další hodnocení. 

(bak)

Zdroj: Geitona M., et al. Dutasteride plus tamsulosin fixed-dose combination first-line therapy versus tamsulosin monotherapy in the treatment of benign prostatic hyperplasia: a budget impact analysis in the Greek healthcare setting. BMC Urol. 2014 Sep 26; 14: 78; doi: 10.1186/1471-2490-14-78.Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se