Dutasterid upravuje kostní denzitu pacientů se zvětšenou prostatou

20. 10. 2015

Léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) je komplexní. Většina nemocných s BHP trpí symptomy dolních močových cest (LUTS). Použití inhibitoru 5α-reduktázy dutasteridu v této populaci pacientů se věnovala studie uveřejněná letos v časopisu Aging Man.

Léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) je komplexní. Většina nemocných s BHP trpí symptomy dolních močových cest (LUTS). Použití inhibitoru 5α-reduktázy dutasteridu v této populaci pacientů se věnovala studie uveřejněná letos v časopisu Aging Man. Kromě efektu na LUTS sledovala především vliv této látky na hustotu kostní tkáně (BMD – bone mineral density).

Dutasterid je duální inhibitor 5α-reduktázy, která je zodpovědná za konverzi testosteronu na účinný metabolit dihydrotestosteron. Na rozdíl od starší molekuly finasteridu inhibuje všechny subtypy tohoto enzymu, včetně subtypu 1. Zároveň má signifikantně kratší biologický poločas. Na vzniku LUTS se podílí buňky hladké svaloviny, autonomních nervů, urotelu, vaskulatury i hormonálních vlivů. Vzhledem ke složitosti těchto mechanismů může docházet, kvůli základnímu onemocnění i jeho léčbě, ke změnám na úrovni celého organismu. Upravit se tak může také profil hustoty kostní tkáně. Právě tato modalita může mít zásadní vliv na rozvoj osteoporózy.

Zmíněná studie sledovala pacienty se zvětšenou prostatou provázenou LUTS. Ti byli sledováni po dobu jednoho roku, během kterého dostávali dutasterid. Hodnoceno bylo skóre IPSS (International Prostate Symptom Score), objem prostaty a hladina prostatického specifického antigenu (PSA) a testosteronu. Zároveň byly zaznamenávány změny v BMD, zjišťované pomocí kostní denzitometrie (DEXA).

Použití dutasteridu bylo prokazatelně spojeno se snížením objemu prostaty (z 51 ± 24 ml na 34 ± 17 ml; p < 0,001) a úpravou IPPS, hladina testosteronu v séru se přitom signifikantně nezměnila. Tímto mechanismem lze vysvětlit omezení symptomů LUTS po užívání účinné látky. Určitým bonusem této terapie byl její efekt na BMD. Ta se upravila především v rámci stehenní kosti (z 0,75 ± 0,14 g/cm2 na 0,82 ± 0,16 g/cm2; p < 0,01).

Dutasterid tedy podle této práce představuje zajímavou variantu v terapii LUTS a měl by být zvažován zejména u pacientů, kteří mají BHP refrakterní k léčbě 1. linie.

(ond)

Zdroj: Wada N., Hashizume K., Matsumoto S., Kakizaki H. Dutasteride improves bone mineral density in male patients with lower urinary tract symptoms and prostatic enlargement: a preliminary study. Aging Male 2015 Jul 30: 1–3 [Epub ahead of print].Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se