Ramipril by mohl snižovat tvorbu trombinu

10. 5. 2018

Švédská klinická studie publikovaná v lednu 2018 ukázala, že ramipril kromě snížení krevního tlaku tlumí tvorbu trombinu a mohl by tímto způsobem snižovat riziko aterosklerotických komplikací.

Úvod

Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) mohou kromě antihypertenzního působení vykazovat také příznivé účinky na funkci endotelu, zánět nebo hemostázu. Autoři prezentované práce se zaměřili na vliv inhibitoru ACE ramiprilu a blokátoru α1-adrenergního receptoru doxazosinu na markery zánětu a hemostázy.

Metodika studie

Zařazeno bylo 59 osob s mírnou až středně závažnou hypertenzí, kterým byl v rámci studie podáván za dvojitě zaslepených podmínek ramipril 10 mg 1× denně nebo doxazosin 8 mg 1× denně po dobu 12 týdnů. Ze zánětlivých parametrů byly hodnoceny interleukin 6 (IL-6), solubilní receptor pro IL-6, IL-8, tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-α), monocytový chemoatraktant protein 1 a C-reaktivní protein a z parametrů hemostázy inhibitor 1 aktivátoru plazminogenu, antigen tkáňového aktivátoru plazminogenu, komplex trombin-antitrombin a tvorba trombinu.

Výsledky

V obou terapeutických skupinách vedla léčba ke snížení krevního tlaku. Pouze ve skupině s ramiprilem došlo k poklesu komplexu trombin–antitrombin. Na inhibitor aktivátoru plazminogenu typu 1 neměla léčba vliv. Antigen tkáňového aktivátoru plazminogenu se zvýšil ve skupině s ramiprilem a klesl ve skupině s doxazosinem. Byly zjištěny pouze minimální změny zánětlivých markerů.

Závěr

Tyto výsledky naznačují, že ramipril kromě svého antihypertenzního účinku tlumí generaci trombinu. To by mohlo mít příznivý vliv na výskyt trombotických komplikací u pacientů s hypertenzí.

(zza)

Zdroj: Ekholm M., Jekell A., Wallén N. H. et al. The effects of angiotensin converting enzyme inhibition and alpha 1-adrenergic receptor blockade on inflammation and hemostasis in human hypertension. J Cardiovasc Pharmacol 2018 Apr; 71 (4): 240−247, doi: 10.1097/FJC.0000000000000565.Štítky
Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Fixní kombinace a možnosti léčby pro dosažení cílových hodnot LDL cholesterolu u pacientů s dyslipidémií
Autoři: Prof. MUDr. Miloš Táborský, MBA. FACC F.E.S.C. CSc., prof. MUDr. Jindřich Špinar, M.D., FESC

Statiny a jejich specifika
Autoři: Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se