Kteří pacienti nejvíce těží z kombinace antihypertenziv perindopril/amlodipin?

30. 9. 2016

Z britsko-skandinávské klinické studie, která se věnovala snížení krevního tlaku, vyplynulo, že kombinace amlodipin/perindopril vedla k menšímu počtu úmrtí a kardiovaskulárních příhod než kombinace atenolol/thiazid. Dokonce byl prokázán vliv těchto antihypertenziv v kombinaci na nově vzniklý diabetes mellitus.

Pacienti s hypertenzí a ICHS

Kombinace amlodipinu a perindoprilu je díky vlastnostem inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a blokátorů vápníkových kanálů zvlášť přínosná u pacientů s ischemickou chorobou srdeční (ICHS) a hypertenzí. Inhibitory ACE mají vedle antihypertenzního účinku též sekundárněpreventivní efekt z hlediska vzniku kardiovaskulárních příhod u nemocných s ICHS. Zároveň bylo prokázáno, že ve srovnání s ostatními skupinami antihypertenzních přípravků snižují riziko vzniku ICHS u nemocných s diagnostikovanou hypertenzí. Blokátory kalciových kanálů mají silný antianginózní účinek a ve srovnání s jinými antihypertenzními režimy jsou spojeny se sníženým rizikem mrtvice.

Většina pacientů s hypertenzí vyžaduje kombinovanou léčbu, která je v nízké dávce doporučována jako terapie první linie v případě 2. či 3. stupně hypertenze nebo u hypertoniků s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Mezi četnými kombinacemi, jež lékař může zvolit, jsou inhibitory ACE a dlouhodobě působící dihydropyridiny.

Pacienti s diabetem mellitem

Kromě toho, že obě třídy léků mají příznivý vliv na metabolismus, snižují i riziko vzniku diabetu mellitu. Samotné blokátory kalciových kanálů snižují riziko rozvoje diabetu a rovněž inhibitory ACE mají schopnost oddálit nástup diabetu u hypertoniků. Studie ASCOT-BPLA pak analyzovala výhody fixní kombinace amplodipin/perindopril u 14 120 pacientů s rizikem vzniku diabetu. Z výsledků vyplynulo, že tato kombinace byla ve srovnání s kombinací atenolol/thiazid spojena s významným snížením rizika vzniku diabetu mellitu.

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že obě třídy léčiv mají příznivý metabolický profil, potlačují rozvoj diabetu mellitu a jejich kombinace má výrazný vliv na snížení středního krevního tlaku, který hraje v patogenezi kardiovaskulárních příhod významnou roli. Kombinace amlodipinu a perindoprilu se proto zdá být logickou volbou pro mnoho pacientů s hypertenzí, ICHS nebo obojím.

(ave)

Zdroj: Danchin N. Which patients would benefit the most from the perindopril-amlodipine combination? Eur Heart J 2008; 10 (Suppl. G): G29−G35, doi: 10.1093/eurheartj/sun027.Štítky
Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Fixní kombinace a možnosti léčby pro dosažení cílových hodnot LDL cholesterolu u pacientů s dyslipidémií
Autoři: Prof. MUDr. Miloš Táborský, MBA. FACC F.E.S.C. CSc., prof. MUDr. Jindřich Špinar, M.D., FESC

Statiny a jejich specifika
Autoři: Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se