Suplementace vitaminem D nesnižuje krevní tlak

12. 5. 2015

Přestože zvýšený krevní tlak souvisí s nízkou hladinou vitaminu D, neprokázal průzkum literatury vliv podávání vitaminu D na snížení systolického (STK) ani diastolického (DTK) tlaku krve.

Teorii, že by suplementace vitaminem D mohla příznivě ovlivnit vysoký krevní tlak, se pokusila ověřit mezinárodní skupina D-Pressure Collaboration. Provedla systematický průzkum databází MEDLINE, CINAHL, EMBASE, Cochrane a webových stránek ClinicalTrials a vyhledala randomizované kontrolované studie s podáváním vitaminu D a měřením krevního tlaku. Zahrnuty byly pouze studie, ve kterých byl vitamin D podáván alespoň po dobu 4 týdnů, a to v aktivní formě, v neaktivní formě i ve formě analog. Dále byly sledovány údaje o hladině 25-hydroxyvitaminu D, STK, DTK, změně krevního tlaku, informace o věku, pohlaví a přítomnosti diabetu. Krevní tlak byl měřen v ordinaci.

Zahrnuto bylo 46 studií s 4541 účastníky, u nichž byla provedena metaanalýza na úrovni studií. Údaje od jednotlivých pacientů (n = 3092) byly získány z 27 studií. Při analýze na úrovni klinických studií nebyl zjištěn žádný vliv podávání vitaminu D na STK (velikost efektu 0,0 mm Hg, 95% CI –0,8 až 0,8 mm Hg, p = 0,97) ani na DTK (velikost efektu –0,1 mm Hg, 95% CI –0,6 až 0,5 mm Hg, p = 0,84). K podobným výsledkům došla i analýza na úrovni individuálních dat: u STK velikost efektu –0,5 mm Hg (95% CI –1,3 až 0,4 mm Hg, p = 0,27), u DTK velikost efektu 0,2 mm Hg (95% CI –0,3 až 0,7 mm Hg, p = 0,38). Analýza podskupin neukázala žádný faktor, který by predikoval lepší odpověď na podávání vitaminu D.

Suplementaci vitaminem D tedy nelze použít jako prostředek ke snížení vysokého krevního tlaku.

(zza)

Zdroj: Beveridge L. A., Struthers A. D., Khan F., et al. D-PRESSURE Collaboration. Effect of Vitamin D Supplementation on Blood Pressure: A Systematic Review and Meta-analysis Incorporating Individual Patient Data. JAMA Intern Med. 2015 Mar 16. [Epub ahead of print]Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se