Infekce virem zika může hrát roli při rozvoji Guillainova–Barrého syndromu

14. 11. 2016

Američtí neurologové ve spolupráci se šesti kolumbijskými nemocnicemi prokázali přítomnost infekce virem zika u značné části pacientů s Guillainovým–Barrého syndromem. Ke zvýšení výskytu tohoto syndromu došlo na začátku roku 2016 v Kolumbii. Jde o první solidní důkaz, který podporuje roli infekce virem zika v patofyziologii syndromu. Výsledky byly publikovány 5. října 2016 v New England Journal of Medicine.

Úvod

Guillainův–Barrého syndrom je vzácná akutní imunitní polyneuropatie, která vede k potenciálně život ohrožující svalové slabosti. Vzhledem k časové souvislosti výskytu většího počtu případů tohoto syndromu (z 1–2 případů/rok na ≥ 10 případů/týden) a šíření infekce virem zika v populaci v Kolumbii se autoři této práce pokusili zhodnotit jejich vzájemnou souvislost.

Sledovaný vzorek pacientů a provedená vyšetření

Klinicky vyšetřili 68 pacientů s Guillainovým–Barrého syndromem a u 42 z nich provedli i virologické vyšetření se stanovením přítomnosti viru zika pomocí RT-PCR (polymerázové řetězové reakce s reverzní transkriptázou) v krvi, mozkomíšním moku a moči a stanovení protilátek proti flavivirům.

Výsledky

Celých 97 % (66/68) pacientů mělo před rozvojem Guillainova–Barrého syndromu příznaky odpovídající infekci virem zika. Průměrná doba mezi vznikem příznaků této infekce a vznikem příznaků syndromu činila 7 dní. Pozitivní výsledky přítomnosti viru zika byly zjištěny u 40 % (17/42) pacientů. V 16 případech se jednalo o vzorky moči, pozitivní byly také 3 vzorky likvoru. Klinický a imunologický nález svědčil pro infekci virem zika u 43 % (18/42) pacientů s virologickým vyšetřením.

Závěr

Přítomnost infekce virem zika prokázaná pomocí RT-PCR u pacientů s Guillainovým–Barrého syndromem podporuje domněnku o příčinné souvislosti těchto stavů.

(zza)

Zdroj: Parra B., Lizarazo J., Jiménez-Arango J. A. et al. Guillain-Barré syndrome associated with Zika virus knfection in Colombia. N Engl J Med 2016 Oct 5 [Epub ahead of print].Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se