Černý fluidothorax − kuriózní kazuistika

12. 2. 2018

Nápadné zabarvení punktátů je vždy zajímavým zjištěním. Odstíny mezi žlutou a červenou snad nikoho nepřekvapí, ale co když je černý?

Popis případu

35letá pacientka byla hospitalizována pro 4 měsíce trvající dušnost, doprovázenou suchým kašlem a bolestí na levé straně hrudníku. Dušnost začala nenápadně a v době hospitalizace měla intenzitu MRC 3. Jinak byla anamnéza nevýznamná.

Byl zhotoven skiagram hrudníku, na kterém bylo patrné snížení transparence levého hemithoraxu, imponující jako fluidothorax. Punkce odvedla tekutinu černé barvy s velkým množstvím buněk dlaždicovitého epitelu bez patrných jader. Nebyly přítomné žádné buňky maligního vzhledu.

 

Vzhledem k vysoké hladině adenosindeaminázy v punktátu byla podána antituberkulotika, ale stav pacientky se nadále zhoršoval. Byla těžce dyspnoická, dýchala s velkým úsilím frekvencí 28/min.

Ultrazvukové vyšetření hrudníku zobrazilo v levém hemithoraxu multilokulární cystický útvar s nízkou echogenitou. Lékaři pojali podezření na multilokulární pleurální výpotek, ale kontrastní CT hrudníku nález upřesnilo jako expanzivní útvar v levém předním a středním mediastinu se silnými stěnami a septy, která se sytila kontrastem. Také byly patrné kolekce s tukovou denzitou.

Přítomnost tuku uvnitř útvaru vedla lékaře k myšlence na teratom, proto pacientku doporučili na hrudní chirurgii k explorativní thorakotomii. Při té byl excidován velký mediastinální útvar. Byl okrouhlý, šedavý, nepravidelné struktury a měřil 25 × 15 × 8 cm.Maligní struktury nebyly přítomné, proto byla stanovena diagnóza zralého cystického teratomu.

Benigní teratom mediastina

Tyto nádory v naprosté většině postihují přední mediastinum a za patognomické příznaky se považuje trichoptýza nebo vykašlávání mazovitých hmot, které nastává následkem vytvoření komunikace mezi teratomem a bronchiálním stromem. Fluidothorax není častý. Jeho podkladem je ruptura teratomových cyst a vyprázdnění jejich obsahu do pleurální dutiny.

Při nálezu černě zbarvené tekutiny v pleurální dutině je však možností více – vyloučit musíme především přítomnost infekce plísní Aspergillus niger nebo metastáz karcinomu, které způsobují krvácení do pleurální dutiny.

(pez)

Zdroj: Mitra S., Sarma M. K., Das A. K. Curious case of a black pleural effusion: mediastinal teratoma presenting as massive pleural effusion. Lung India 2018 Jan–Feb; 35 (1): 87–89, doi: 10.4103/lungindia.lungindia_253_17.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se