Minimum z plicní chirurgie … krok za krokem
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Štych V et al. Minimum z plicní chirurgie … krok za krokem. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 303. ISBN 978-80-7345-347-3.

Hlavní autor knihy, prim. MUDr. Vladislav Hytych, Ph.D., je vedoucím Oddělení hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice v Praze. Oddělení je samostatným specializovaným pracovištěm hrudní chirurgie a jako jediné v ČR zajišťuje péči o nemocné s plicní a mimoplicní tuberkulózou a plicními mykobakteriózami. Hlavní autor si přizval ke spolupráci na publikaci dalších 11 zkušených odborníků. Publikace má 303 stran a je rozdělena do 10 kapitol. V závěru knihy je galerie autorů s jejich krátkým odborným představením.

První kapitola pojednává o chirurgické anatomii hrudníku. Součástí textu jsou velmi kvalitní a instruktivní nákresy s jasnými popisy. Po ní následují kapitoly o předoperačním vyšetření, přípravě nemocného v pneumochirurgii, předoperační péči a vedení anestezie v hrudní chirurgii. Všechny informace jsou podány přehledně, v řadě případů v podobě jednotlivých bodů bez zbytečného „balastního“ textu.

Hlavní jádro knihy tvoří kapitola 6, popisující plicní operace. Autor knihy prim. Hytych přesně a vyčerpávajícím způsobem popisuje výkony diagnostické a léčebné neresekční i resekční včetně výkonů videoasistovaných. V kapitole je množství instruktivních barevných a v menšině i černobílých obrázků s podrobnými popiskami, které čtenářům usnadňují orientaci. Z textu je patrná hluboká odborná i praktická znalost autora.

Zbylé kapitoly se týkají hraničních výkonů, léčení poranění hrudníku, transplantace plic a transplantace srdce a plic.

Hlavní cílovou skupinou knihy jsou chirurgové, začínající hrudní chirurgové, traumatologové, pneumologové a studenti, jak v pregraduálním, tak i postgraduálním studiu.

Rád bych vyjádřil své uznání autorovi knihy i jeho spoluautorům k sepsání praktické moderní publikace vhodné pro každodenní využití. Navíc se podařilo vměstnat mimořádně velké množství informací do relativně malého a pro denní praxi ještě stále přijatelného počtu stránek.

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

www.surgalclinic.cz

e-mail: drvokurka@gmail.cz

Doručeno do redakce: 6. 8. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se