Minimum z plicní chirurgie … krok za krokem
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Štych V et al. Minimum z plicní chirurgie … krok za krokem. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 303. ISBN 978-80-7345-347-3.

Hlavní autor knihy, prim. MUDr. Vladislav Hytych, Ph.D., je vedoucím Oddělení hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice v Praze. Oddělení je samostatným specializovaným pracovištěm hrudní chirurgie a jako jediné v ČR zajišťuje péči o nemocné s plicní a mimoplicní tuberkulózou a plicními mykobakteriózami. Hlavní autor si přizval ke spolupráci na publikaci dalších 11 zkušených odborníků. Publikace má 303 stran a je rozdělena do 10 kapitol. V závěru knihy je galerie autorů s jejich krátkým odborným představením.

První kapitola pojednává o chirurgické anatomii hrudníku. Součástí textu jsou velmi kvalitní a instruktivní nákresy s jasnými popisy. Po ní následují kapitoly o předoperačním vyšetření, přípravě nemocného v pneumochirurgii, předoperační péči a vedení anestezie v hrudní chirurgii. Všechny informace jsou podány přehledně, v řadě případů v podobě jednotlivých bodů bez zbytečného „balastního“ textu.

Hlavní jádro knihy tvoří kapitola 6, popisující plicní operace. Autor knihy prim. Hytych přesně a vyčerpávajícím způsobem popisuje výkony diagnostické a léčebné neresekční i resekční včetně výkonů videoasistovaných. V kapitole je množství instruktivních barevných a v menšině i černobílých obrázků s podrobnými popiskami, které čtenářům usnadňují orientaci. Z textu je patrná hluboká odborná i praktická znalost autora.

Zbylé kapitoly se týkají hraničních výkonů, léčení poranění hrudníku, transplantace plic a transplantace srdce a plic.

Hlavní cílovou skupinou knihy jsou chirurgové, začínající hrudní chirurgové, traumatologové, pneumologové a studenti, jak v pregraduálním, tak i postgraduálním studiu.

Rád bych vyjádřil své uznání autorovi knihy i jeho spoluautorům k sepsání praktické moderní publikace vhodné pro každodenní využití. Navíc se podařilo vměstnat mimořádně velké množství informací do relativně malého a pro denní praxi ještě stále přijatelného počtu stránek.

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

www.surgalclinic.cz

e-mail: drvokurka@gmail.cz

Doručeno do redakce: 6. 8. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se