Kaňovský P, Bareš M, Dufek J et al. Spasticita, mechanismy, diagnostika, léčba. Praha: Maxdorf 2004. 423 stran. ISBN 80−7345−042−0.


Autoři: J. Mastík
Působiště autorů: I. neurologická klinika LF MU a FN u sv. Anny, Brno
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(3): 370
Kategorie: Z odborné literatury

V knize se nám dostává do rukou dílo předních českých odborníků v oblasti elektrofyziologie a pohybových poruch. Jde o trojici autorů tzv. Brněnské „movement disorders“ školy, jejíž autoři vybídli ke spolupráci řadu lékařů jak z oboru neurologie a dětské neurologie, tak specialistů z dalších oborů (rehabilitace, pediatrie, neurologie, sexuologie, zobrazovacích metod a dalších).

Profesor Rektor v úvodu rozebral anatomické vztahy motorického systému. Diagnostice spasticity u dospělých a dětí a podrobnému rozboru neurofyziologických metod se věnuje docent Kurča a dr. Kraus. Dr. Brauner vysvětluje vývojovou kineziologii a posturální vývoj u novorozenců a kojenců a podrobně rozebírá vyšetřování hybných stereotypů v dětském věku. Dále se zabývá fyzioterapeutickými metodami léčby spasticity v dětství. Docent Poul popisuje chirurgickou léčbu spasticity u DMO, přehled chirurgických metod léčby spasticity u refrakterních případů v dospělosti podává docent Novák. Dr. Ošlejšková a dr. Lněnička se věnují ve svých kapitolách neuropediatrické problematice dětských spastických pacientů.

Monografie je ale především uceleným dílem dr. Bareše, dr. Dufka a hlavního autora docenta Kaňovského, kteří spolu pracovali řadu let na I. neurologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně pod vedením profesora Rektora.

Docent Kaňovský patří k našim předním expertům v problematice poruch motoriky a kognitivních funkcí. Specializuje se na dystonie, parkinsonské syndromy a elasticitu. Publikoval řadu prací jak v našich, tak zahraničních časopisech, je členem několika redakčních rad a odborných společností, členem výboru Movement Disorders Society. V současné době se ujal jako přednosta vedení Neurologické kliniky Palackého Univerzity v Olomouci. V knize zpracoval podrobný přehled topických syndromů, různé etáže senzomotorické integrace a patofyziologii spasticity.

Dr. Bareš je vedoucím lékařem neurofyziologických laboratoří při I. neurologické klinice FN u sv. Anny v Brně, věnuje se extrapyramidovým a neurodegenerativním onemocněním, spasticitě a klinické neurofyziologii. V roce 2002 obhájil titul Ph.D. Od podzimu 2003 se věnuje výzkumu v oblasti funkční magnetické rezonance na univerzitě v Minneapolis. V publikaci zpracoval hodnocení spasticity podle škál, medikamentózní možnosti léčby spasticity u dospělých (gabaergně působícími léky, pomocí nervosvalového přenosu, iontovým přenosem, zdůvodnil podávání lokálních anestetik a intratekální podávání antispastických léků). Podrobněji se věnuje léčbě spasticity botulotoxinem v dospělosti u cévních mozkových příhod, roztroušené sklerózy a traumatických lézí, popisuje léčebný algoritmus pro použití botulotoxinu.

Dr. Dufek po odchodu z Neurologické kliniky vede soukromou elektrofyziologickou laboratoř v Brně na Rybkově ulici. Zpracoval kapitoly pojednávající o svalovém tonu.

Knihu vydalo nakladatelství Maxdorf v edici Jessenius v roce 2004 a bude jistě nepostradatelnou pomůckou neurologů, neuropediatrů a fyzioterapeutů v péči o pacienty se spastickým syndromem.

MUDr. Jiří Mastík

I. neurologická klinika LF MU a FN u sv. Anny, Brno

e-mail: jiri.mastik@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 10. 1. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Oznámení
Článek Oznámení

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 3

2005 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více