35. den průmyslové neurologie
Praha, 10. října 2012


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 550
Kategorie: Sjezdy

Dne 10. října 2012 se v Lékařském domě v Praze konal již 35. den průmyslové neurologie. Sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie České neurologické společnosti ČLS JEP spolu se Společností pracovního lékařství ČLS JEP na něm ocenily přínos doc. MUDr. Edgara Lukáše, DrSc. (slavil 80 let) a doc. MUDr. Jaromíra Kovaříka, CSc. (nyní 86 let), kterému byla předána Teisingerova medaile jako nejvyšší ocenění Společnosti pracovního lékařství. Těmto dvěma osobnostem byl věnován prvý blok přednášek – Diabetická neuropatie (prof. Z. Ambler), Chemické škodliviny a nervový systém, Akutní profesionální intoxikace vzniklá v atmosféře s nadbytkem CO2 a Profesiononální léze n. ulnaris – kuliči skla (všechny tyto tři přednášky z centra v Pardubicích se spoluautorstvím doc. J. Kovaříka).

Čestná medaile prof. Jaroslava Teisingera
Čestná medaile prof. Jaroslava Teisingera

Druhý blok přednášek byl věnován toxikologii. S aktuálními problémy diagnostiky a léčby otravy methylalkoholem a o současné situaci v České republice vystoupila prof. D. Pelclová. Klinickou toxikologii neuraktivních složek hadích jedů z pohledu anesteziologa (dr. J. Valenta) a neurotoxikologii nových „legálních rekreačních drog“ (dr. S. Zakharov) nám přiblížili respektovaní odborníci.

Ve třetím bloku přednášek dr. P. Ridzoň shrnul poznatky při zavádění Metodického opatření k poškození loketního nervu v lokti do praxe a uvedl již prvé výsledky posouzení podle nové metodiky. Doc. M. Nakládalová podala informaci o přípravě návrhu metodiky posuzování onemocnění bederní páteře jako nemoci z povolání. Ing. P. Gaďourek se věnoval biomechanickým metodám posuzování onemocnění bederní páteře – kvantifikaci zátěže bederní páteře. Přiblížil nám programové vybavení a možnosti posouzení pomocí programu Tecnomatix Jack. Dr. M. Honzíková se podělila o zkušenosti se systémovou enzymoterapií v léčbě a prevenci rozvoje syndrom karpálního tunelu profesionálního původu.

Na 35. dnech průmyslové neurologie odeznělo jedenáct přednášek a bylo přítomno přes 90 účastníků. Součástí dne byla schůze Sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie se stanovením hlavních bodů plánu činnosti (práce na Metodice posuzování onemocnění bederní páteře jako nemoci z povolání – žádost o grant IGA; v příštím roce bude Den průmyslové neurologie součástí Českého a slovenského neurologického kongresu v Praze – hotel Clarion, listopad 2013).

doc. MUDr. Edvard Ehler, CSc.

předseda sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie České neurologické společnosti ČLS JEP

Pardubická krajská nemocnice, a.s.

Kyjevská 44, 530 03 Pardubice

e-mail: edvard.ehler@nemocnice-pardubice.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se