35. den průmyslové neurologie
Praha, 10. října 2012


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 550
Kategorie: Sjezdy

Dne 10. října 2012 se v Lékařském domě v Praze konal již 35. den průmyslové neurologie. Sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie České neurologické společnosti ČLS JEP spolu se Společností pracovního lékařství ČLS JEP na něm ocenily přínos doc. MUDr. Edgara Lukáše, DrSc. (slavil 80 let) a doc. MUDr. Jaromíra Kovaříka, CSc. (nyní 86 let), kterému byla předána Teisingerova medaile jako nejvyšší ocenění Společnosti pracovního lékařství. Těmto dvěma osobnostem byl věnován prvý blok přednášek – Diabetická neuropatie (prof. Z. Ambler), Chemické škodliviny a nervový systém, Akutní profesionální intoxikace vzniklá v atmosféře s nadbytkem CO2 a Profesiononální léze n. ulnaris – kuliči skla (všechny tyto tři přednášky z centra v Pardubicích se spoluautorstvím doc. J. Kovaříka).

Čestná medaile prof. Jaroslava Teisingera
Čestná medaile prof. Jaroslava Teisingera

Druhý blok přednášek byl věnován toxikologii. S aktuálními problémy diagnostiky a léčby otravy methylalkoholem a o současné situaci v České republice vystoupila prof. D. Pelclová. Klinickou toxikologii neuraktivních složek hadích jedů z pohledu anesteziologa (dr. J. Valenta) a neurotoxikologii nových „legálních rekreačních drog“ (dr. S. Zakharov) nám přiblížili respektovaní odborníci.

Ve třetím bloku přednášek dr. P. Ridzoň shrnul poznatky při zavádění Metodického opatření k poškození loketního nervu v lokti do praxe a uvedl již prvé výsledky posouzení podle nové metodiky. Doc. M. Nakládalová podala informaci o přípravě návrhu metodiky posuzování onemocnění bederní páteře jako nemoci z povolání. Ing. P. Gaďourek se věnoval biomechanickým metodám posuzování onemocnění bederní páteře – kvantifikaci zátěže bederní páteře. Přiblížil nám programové vybavení a možnosti posouzení pomocí programu Tecnomatix Jack. Dr. M. Honzíková se podělila o zkušenosti se systémovou enzymoterapií v léčbě a prevenci rozvoje syndrom karpálního tunelu profesionálního původu.

Na 35. dnech průmyslové neurologie odeznělo jedenáct přednášek a bylo přítomno přes 90 účastníků. Součástí dne byla schůze Sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie se stanovením hlavních bodů plánu činnosti (práce na Metodice posuzování onemocnění bederní páteře jako nemoci z povolání – žádost o grant IGA; v příštím roce bude Den průmyslové neurologie součástí Českého a slovenského neurologického kongresu v Praze – hotel Clarion, listopad 2013).

doc. MUDr. Edvard Ehler, CSc.

předseda sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie České neurologické společnosti ČLS JEP

Pardubická krajská nemocnice, a.s.

Kyjevská 44, 530 03 Pardubice

e-mail: edvard.ehler@nemocnice-pardubice.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se