mikroRNA regulující stresovou imunitní odpověď


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 131

MIC A a MIC B jsou stresem indukované ligandy, rozeznávané aktivovaným receptorem NKG2D. microRNA kódované lidským cytomegalovirem oslabují expresi MIC B zacílením na specifický nikoliv translatovaný region MIC B 3ę. Protože toto místo je zakonzervováno mezi různými MIC B-alelami a podobné místo existuje v netranslatovaném regionu MIC A 3’, autoři uvažují, že tato místa jsou terčem buněčných miRNA. V práci jsou identifikovány miRNA, které se vážou k těmto MICA a MICB 3’ netranslatovaných sekvencí regionu a jsou získána data, která ukazují, že tyto mikroRNA udržují expresi MICA a MICB proteinů pod určitým prahem a vyvolávají akutní upregulaci obou během buněčného stresu. Tyto miRNA jsou nadměrně exprimované v různých nádorech a v práci je demonstrováno, že pomáhají, aby nádor nebyl imunologicky rozeznán.

P. Barták


Zdroje

Stern-Ginossar N, et al. Human microRNAs regulate stress-induced immune responses mediated by the receptor NKG2D. Nature Immunology 2008; 9: 1065–1073.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více