T-buňky a jejich polibek smrti


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 136

T-buňky secernují solubilní faktory pro velmi specifickou intercelulární komunikaci a jsou zaměřené na zabíjení buněk. Specificita je dána především T-buněčnými receptory, které rozeznávají komplexy peptidu a MHC z antigenprezentujících buněk a dále z řízené sekrece cytokinů a lytických faktorů do imunologické synapse mezi T-buňkou a antigenprezentující buňkou. Byla sledována molekulární báze pro tuto synaptickou sekreci a také bylo ukázáno T-buněčné uvolnění určitých zánětlivých faktorů vícečetnou cestou řízenou mimo synapse. Zdá se tedy, že způsob sekrece je šit podle určité funkce secernovaných molekul.

P. Barták


Zdroje

Huse M, et al. Shouts, whispers and the kiss of death: directional secretion in T cells. Nature Immunology 2008; 9: 1105–1111.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×