Identifikace genů, které regulují migraci


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 136

Na procesu hojení snažili se najít systematickou analýzu genů, které regulují migraci epiteliálních buněk. Na začátku identifikovali tři kategorie špiček: ty které akcelerují, ty, které inhibují a ty, které poškozují migraci připojených efektů proliferace nebo metabolismu. Ukázalo se 66 genů, které migraci buď urychlily, nebo poškodily. Čtyřicet dva z nich původně byly spojeny s motilitou nebo s adhezí. V dlouhodobém pozorování video-mikroskopem se objevilo široké spektrum fenotypických změn včetně alterací v rozsahu a povaha porušené adheze buňka-buňka, směrování motility, buněčné polarity i tvaru a dynamiky protruze. Nalezeny tři hlavní signalizační uzle- ß-katenin, ß-1 integrin a aktin a velké množství genů, které akcelerovaly migraci porušenou adhezí.

P. Barták


Zdroje

Kaylene JS, et al. Identification of genes that regulate epithelial cell migration using an siRNA screening approach. Nature Cell Biology 2008; 10: 1027–1038.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se