Zkušenosti s omezováním kouření tabáku ve světě


Health and Economic Consequences of Smoke-free Legislative

Smoke free policy improves important health indicators without any negative economic consequences for tourist industry. On the contrary, tourist industry may benefit from improved health status of its workers.

Key words:
smoke-free, heath indicators, economics, legislative, workplace.


Autoři: K. Nešpor
Působiště autorů: Psychiatrická léčebna Bohnice a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 627-628
Kategorie: Speciální sdělení

Souhrn

Podle zpráv z literatury zlepšuje zpřísňování zákonných předpisů, týkajících se kouření, významné ukazatele zdravotního stavu. Přitom nemá negativní ekonomický dopad na turistický ruch, ale naopak zlepšuje zdravotní stav pracovníků v tomto oboru.

Klíčová slova:
kouření, zdravotní stav, ekonomika, legislativa, pracovní prostředí.

V řadě zemí došlo v posledních letech ke zpřísnění podmínek pro kouření s cílem chránit zdraví nekuřáků. Nedávno se objevilo větší množství odborných prací, které vyhodnocují výsledky takové legislativy. Toto téma je pro nás zvláště důležité a hodně se o něm diskutuje v politických kruzích i v médiích.

Skotské zkušenosti

Pell et al. (1) nabízejí data, podle nichž vedlo zpřísnění předpisů týkajících se kouření k nižšímu počtu přijetí do nemocnice pro akutní koronární syndrom, kam patří i akutní infarkt myokardu. Pokles nastal o 14 % u kuřáků, o 19 % u bývalých kuřáku a o celých 21 % u nekuřáků.

Italské zkušenosti

Franchini et al. (2) dokládají, že zákazy týkající se kouření jsou účinnou strategií, jak chránit před tabákovým kouřem těhotné ženy a novorozence.

Novozélandské zkušenosti

Edwards et al. (3) uvádějí, že po zavedení zpřísňující legislativy se podstatně zlepšila kvalita vzduchu v pracovních prostředích i v restauračních zařízeních. Ekonomický efekt těchto opatření na cestovní ruch a pohostinství byl přibližně nulový. Wilson et al. (4) zjistili, že zákazy týkající se kouření vedly k většímu počtu telefonátů na linku telefonické pomoci pro kuřáky.

Zkušenosti z USA

Rayens et al. (5) dokládají, že zákazy kouření vedly nižšímu výskytu astmatických záchvatů u dětí i u dospělých. Podle Hahna et al. (6) souvisejí omezení týkající se kouření s poklesem počtu dospělých kuřáků v příslušné oblasti. Albert et al. (7) uvádějí, že zákaz kouření vedl ke zlepšení ovzduší v pohostinských zařízeních, aniž by zhoršil jejich ekonomické výsledky. Menzies et al. (8) zjistili, že zákaz kouření vedl u pracovníků v barech ke zlepšení plicních funkcí a snížení zánětlivých ukazatelů.

Kanadské zkušenosti

Shields (9) zjistili, že kuřáci, kteří se ocitli v nekuřáckém bytě nebo na nekuřáckém pracovišti, přestanou v průběhu příštích dvou let kouřit s větší pravděpodobností, než ti kuřáci, kteří se s podobnými omezeními nesetkali.

Švédské zkušenosti

Zákaz kouření na pracovištích vedl podle Larssona et al. (10) k tomu, že na polovinu poklesly obtíže týkající se dýchacího systému u pracovníků pohostinství a kasin.

Autor děkuje prof. MUDr. Cyrilu Höschlovi, DrSc. FRCPsych. za podnět k napsání této práce.

Na adrese www.drnespor.eu je volně ke stažení jednoduchý návod, jak přestat kouřit.

MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Psychiatrická léčebna Bohnice

Ústavní 91, 181 02 Praha 8

fax: +420 284 016 279, e-mail: nespor.k@seznam.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Kniha
Článek Abstrakta

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se