Vliv dlouhodobého podávání růstového hormonu na srdce

14. 5. 2008

V nedávné době byl publikován článek o zajímavém výzkumu. Pacientům se srdečním selháváním netolerujícím běžnou léčbu byl podáván růstový hormon.

V nedávné době byl publikován článek o zajímavém výzkumu. Pacientům se srdečním selháváním netolerujícím běžnou léčbu byl podáván růstový hormon. Výsledky byly ohromující. Znamená to však, že je jeho podávání vhodné u všech pacientů se srdečním selháváním? Je vhodné podávat růstový hormon osobám s nedostatkem růstového hormonu trpícím srdečním onemocněním? Těmito otázkami se zabývá následující studie.

Růstový hormon a srdce

Vliv podávání růstového hormonu na srdce stále není uspokojivě zmapován. Nedávno byla publikována zpráva o velmi úspěšném podávání růstového hormonu pacientům s městnavým srdečním selháváním, kteří již netolerovali běžnou léčbu. Víme však, že vysoké dávky růstového hormonu vyplavované při akromegalii jsou příčinou smrti na kardiovaskulární choroby u těchto osob. Proto je vliv růstového hormonu na srdce stále předmětem zkoumání.

Experimentální podávání růstového hormonu

Tento měsíc byly publikovány výsledky prvotního výzkumu z této oblasti provedeného na souboru 27 pacientů. Jedenáct z nich se léčilo s deficitem růstového hormonu již od dětství. Po průměrně 45 měsících léčby růstovým hormonem nebyly na echokardiogramu patrny žádné změny struktury či funkce srdce. Avšak doba fyzické námahy, kterou byli ještě pacienti schopni absolvovat, se u osob léčených od dětství prodloužila. Také systolický tlak se v celé skupině 27 pacientů významně zvýšil.

Klinický výstup

Ukazuje se tedy, že podávání růstového hormonu sice může mít příznivý vliv na srdce, ale je třeba tuto problematiku ještě dobře prozkoumat. Struktura srdce se totiž při dlouhodobém podávání růstového hormonu nezměnila. Potom je však otázkou, zda příčinou zlepšení výkonu nemocných, referovaného i v jiných studiích, je zvětšení levé srdeční komory, či zlepšení funkce srdce, nebo zkrátka jen nárůst svalové hmoty kosterního svalstva.

(hul)

Zroj: Pérez-Berbel P, et al. Short- and long-term effects of growth hormone on the heart. International J Cardiology 2008;124:393–394.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se