Genderové předsudky u dětí léčených růstovým hormonem

13. 11. 2014

Ze statistiky vyplývá, že ve skupinách dětí léčených růstovým hormonem pro malý vzrůst se vyskytují asi dvakrát častěji chlapci než dívky. Australští vědci se tento stav pokusili vysvětlit na základě genderových předsudků. Výsledky pak publikovali v odborném lékařském periodiku The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Ze statistiky vyplývá, že ve skupinách dětí léčených růstovým hormonem pro malý vzrůst se vyskytují asi dvakrát častěji chlapci než dívky. Australští vědci se tento stav pokusili vysvětlit na základě genderových předsudků. Výsledky pak publikovali v odborném lékařském periodiku The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Jak studie probíhala

Do studie lékaři zahrnuli celkem 1 485 dětí, které byly v roce 2007 léčeny růstovým hormonem pro malý vzrůst. Ty byly rozděleny podle jednotlivých léčebných indikací vždy na chlapce a dívky. U jednotlivých indikací se zjišťovaly počty malých pacientů. Hodnoceny byly i směrodatné odchylky výšek v jednotlivých skupinách a byly porovnávány s průměrnou výškou zdravých, neléčených dětí ze státu Queensland na východě Austrálie. Zaznamenávány a hodnoceny byly počty dětí v jednotlivých skupinách, pokud skóre jejich směrodatných odchylek výšek bylo menší než –2,326.

Výsledky studie

Ve studii se podařilo prokázat, že léčeno bylo daleko více chlapců než děvčat, a to zejména v důsledku následujících diagnóz: nedostatečná tvorba a sekrece růstového hormonu, zpomalení růstu, chronické selhání ledvin a také pacienti po ozařování. Přibližně stejný počet chlapců a děvčat byl růstovým hormonem léčen pro hypoglykémii. Co se délky/výšky jednotlivých probandů týče, dívky léčené růstovým hormonem byly relativně menší ve věkové skupině od čtyřech a půl do osmi a půl roku, zatímco ve věkové skupině od šesti do 18 měsíců byli relativně menší chlapci. Stejně tak byli chlapci menší i ve skupině dětí, které byly léčeny pro nedostatek růstového hormonu.

Jsou v léčbě růstovým hormonem genderové předsudky?

Jak se podařilo ve studii dokázat, v indikaci léčby růstovým hormonem existují výrazné rozdíly mezi chlapci a dívkami. Hlavní příčinou však nejsou genderové předsudky, ale spíše přítomnost rozdílných indikací u jednotlivých pohlaví.

(kam)

Zdroj: Hughes I. P. et al.: Gender bias in children receiving growth hormone treatment., J Clin Endocrinol Metab. 2010 Mar; 95 (3): 1191–8.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se