Natalizumab dokáže stabilizovat a zlepšovat poznávací a emocionální funkce u pacientů s roztroušenou sklerózou

14. 5. 2012

Kognitivní funkce jsou u roztroušené sklerózy (RS) často zhoršeny. Většina pacientů trpí v časných stadiích nemoci poruchami pozornosti a nejméně 40 % pacientů projevuje mírné kognitivní zhoršení už v době diagnózy. V průběhu nemoci se pak u více než 65 % pacientů objeví mírný deficit.

 Kognitivní funkce jsou u roztroušené sklerózy (RS) často zhoršeny. Většina pacientů trpí v časných stadiích nemoci poruchami pozornosti a nejméně 40 % pacientů projevuje mírné kognitivní zhoršení už v době diagnózy. V průběhu nemoci se pak u více než 65 % pacientů objeví mírný deficit. Ačkoliv významné kognitivní zhoršení je spíše vzácné a demence výjimečná, přesto jsou tyto funkce velmi důležité z pohledu kvality života, sociálních kontaktů a pracovních schopností.

 Imunomodulační terapie může zamezit relapsům u roztroušené sklerózy (RS) a stabilizovat neurologický stav. Některé další studie ukázaly prospěšný efekt imunomodulační terapie i kortikoidů na kognitivní funkce. Zvažuje se, že toto je následkem obecného snížení infekční aktivity v mozku.

 Natalizumab je v současné době nejefektivnější imunomodulační terapií u RS. Němečtí autoři se ve své prospektivní studii s natalizumabem soustředili na kognitivní funkce a náladu u 29 pacientů s RS. Pacienti byli ve věku průměrně 33,7 roku (19–54), většinu představovaly ženy (n = 24). Natalizumab byl podáván ve standardní dávce 300 mg jednou měsíčně. Psychometrické testy byly provedeny ve tříměsíčních intervalech, tedy před první infuzí natalizumabu, dále za 3 a 6 měsíců. Hlavními oblastmi zkoumání byly paměť, pozornost a nálada.

 Bylo popsáno zlepšení v některých měřeních zaměřených na pozornost, paměť, náladu a celkovou pohodu. Žádné ze zkoumaných parametrů se nezhoršily, a to i přesto, že někteří pacienti trpěli RS více než 10 let a jejich EDSS skóre bylo průměrně 3,5 (1,0–7,0). Natalizumab byl schopný stabilizovat či zlepšit poznávací funkce a náladu dokonce i u déletrvající nemoci.

 Lze tedy říci, že natalizumab se zdá být slibnou léčebnou strategií nejenom s ohledem na prevenci relapsů a neurologického zhoršení, ale i pro ovlivnění kognitivních a emocionálních funkcí u pacientů s RS.

 (eza)

 Zdroj: Lang C. et al. Natalizumab May Improve Cognition and Mood in Multiple Sclerosis. Eur Neurol. 2012; 67 (3): 162–166; doi: 10.1159/000334722Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se