Referenční hodnoty karotidofemorální rychlosti šíření pulzové vlny

10. 10. 2016

Jedním z významných markerů kardiovaskulárního rizika je arteriální rigidita. K jejímu posouzení se v běžné klinické praxi rutinně používá měření karotidofemorální rychlosti šíření pulzové vlny (PWV).

Jedním z významných markerů kardiovaskulárního rizika je arteriální rigidita. K jejímu posouzení se v běžné klinické praxi rutinně používá měření karotidofemorální rychlosti šíření pulzové vlny (PWV).

Měření karotidofemorální PWV je dnes zlatým standardem vyšetření tuhosti arterií, a to díky jednoduchosti provedení, spolehlivosti a velkému množství důkazů, které prokázaly souvislost PWV s incidencí kardiovaskulárních chorob nezávisle na přítomnosti tradičních rizikových faktorů u mnoha populací. Hodnocení arteriální tuhosti pomocí PWV se stalo součástí běžné klinické praxe, používá se ve velkých klinických studiích a v roce 2007 bylo zařazeno do doporučení ESH/ESC pro léčbu hypertenze.

Toto vyšetření bylo zavedeno dokonce dříve, než byly známy referenční hodnoty. Ty jako první stanovili v roce 2010 odborníci z Francie a Belgie. Využili kohortu 16 867 osob z 13 center v 8 evropských zemích. Při testování pozorovali, že PWV se zvyšuje s věkem a s hodnotou krevního tlaku (TK). Vliv TK na PWV byl nejvýraznější ve vyšších věkových kategoriích a naopak vliv vyššího věku byl nejmarkantnější ve skupinách s vyšším TK. Za normální hodnoty PWV byly stanoveny hodnoty naměřené v podskupině osob s optimálním krevním tlakem, bez přítomnosti kardiovaskulárního onemocnění a diabetu, které neužívaly antihypertenziva ani hypolipidemika (referenční populace, n = 1 455).

překlad:

  • years = roky
  • Optimal BP = optimální TK
  • Normal BP = normální TK
  • High normal BP = vysoký normální TK
  • Grade I HT = hypertenze 1. stupně
  • Grade II/III HT = hypertenze 2./3. stupně

(pez)

Zdroj: The Reference Values for Arterial Stiffness’ Collaboration. Determinants of pulse wave velocity in healthy people and in the presence of cardiovascular risk factors: „establishing normal and reference values“. Eur Heart J 2010; 31 (19): 2338−2350, doi: 10.1093/eurheartj/ehq165.Štítky
Farmacie Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistent
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se