Probiotikum se S. boulardii je účinné a bezpečné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky

15. 7. 2015

Podávání Saccharomyces boulardii jako terapeutického probiotika má prokázanou účinnost a bezpečnost u několika typů průjmů u dospělých v rámci medicíny založené na důkazech.

Saccharomyces boulardii je probiotická kvasinka, která má v trávicím traktu schopnost vázat a neutralizovat patogenní bakterie či toxiny a podporuje růst laktobacilů a bifidobakterií střevní mikroflóry. Systematický přehled a metaanalýza 31 randomizovaných placebem kontrolovaných studií zahrnujících 5029 pacientů prokázaly, že probiotikum obsahující S. boulardii je účinné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky (RR = 0,47, 95% CI 0,35–0,63, p < 0,001) a průjmu cestovatelů u dospělých. Výsledky randomizovaných studií také podporují podávání tohoto probiotika v prevenci alimentárního průjmu a při zmírnění symptomů souvisejících s léčbou infekce Helicobacter pylori. Slibných výsledků bylo dosaženo také v prevenci recidiv infekce Clostridium difficile, v léčbě syndromu dráždivého tračníku, akutního průjmu u dospělých, Crohnovy choroby, giardiózy a průjmu v souvislosti s HIV, i když u těchto indikací je potřeba více důkazů.

Tato metaanalýza se týká prací publikovaných v období 1976–2009 a zahrnuje pouze randomizované zaslepené kontrolované studie v jakémkoliv jazyce. Vyřazeny byly preklinické studie, studie u zdravých dobrovolníků a nekontrolované studie. Významná účinnost a bezpečnost léčby kvasinkou S. boulardii byla zjištěna v 84 % z 31 terapeutických ramen v zařazených studiích.

(zza)

Zdroj: McFarland L. V. Systematic review and meta-analysis of Saccharomyces boulardii in adult patients. World J Gastroenterol 2010. May 14; 16 (18): 2202–2222.Štítky
Dětská gastroenterologie Dětská urologie Gastroenterologie a hepatologie Praktické lékařství pro děti a dorost Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se