Imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho protizánětlivých účinků

7. 5. 2015

Dvojitě zaslepená randomizovaná studie prokázala imunomodulační účinky bromelainu na T-lymfocyty. Mohlo by jít o mechanismus účinku, kterým proteolytické enzymy dosahují protizánětlivého působení u různých infekcí včetně zánětů močových cest. Bromelain je proteolytický enzym, který se získává ze stonku ananasu.

Dvojitě zaslepená randomizovaná studie prokázala imunomodulační účinky bromelainu na T-lymfocyty. Mohlo by jít o mechanismus účinku, kterým proteolytické enzymy dosahují protizánětlivého působení u různých infekcí včetně zánětů močových cest.

Bromelain je proteolytický enzym, který se získává ze stonku ananasu. Nachází se i v čerstvých plodech této rostliny. Používá se v lidovém léčitelství k léčbě zánětlivých onemocnění. V současné době je dostupný jako doplněk stravy, který se podává u zánětů vedlejších dutin nosních a při podpoře hojení ran, ale také u zánětů šlach, prostaty a močových cest.

Zmírnění příznaků bromelainu u infekcí močových cest bylo prokázáno již v roce 1972 dvojitě zaslepenou japonskou studií (Mori S., 1972). V roce 2013 publikovali němečtí autoři (Müller S. et al, 2013) výsledky své práce, ve které hodnotili vliv bromelainu na zánětlivé cytokiny. Ve dvojitě zaslepené třikrát zkřížené randomizované klinické studii sledovali cirkadiální profil cytokinů po dvou různých dávkách bromelainu.

S využitím stimulovaných leukocytů z plné krve prokázali výrazný posun v cirkadiálním profilu mediátoru Th-lymfocytů – interferonu γ (p < 0,043) po dávce bromelainu 3000 jednotek FIP (Fédération Internationale Pharmaceutique). Dále pozorovali trend změny cirkadiálního rytmu u cytokinů Th2-lymfocytů – interleukinů 5 a 10. Tyto výsledky svědčí pro vliv bromelainu na kompartment imunitního systému tvořeného T-lymfocyty, tedy antigenspecifickou složku.

Jde o první studii, která ukázala vliv perorálně podaného bromelainu na imunitní odpověď lymfocytů. Tento imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho známých protizánětlivých účinků.

(zza)

Zdroje: 1) Mori S., Ojima Y., Hirose T. The clinical effect of proteolytic enzyme containing bromelain and trypsin on urinary tract infection evaluated by double blind method. Acta Obstet Gynaecol Jpn. 1972 Jul; 19 (3):147–53. 2) Müller S., März R., Schmolz M., et al. Placebo-controlled randomized clinical trial on the immunomodulating activities of low- and high-dose bromelainafter oral administration - new evidence on the antiinflammatory mode of action of bromelain. Phytother Res. 2013 Feb; 27 (2): 199–204.

 

 Štítky
Dětská gastroenterologie Dětská urologie Gastroenterologie a hepatologie Praktické lékařství pro děti a dorost Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se