Alergická rýma a poruchy skusu u dětí

30. 11. 2012

Italská studie publikovaná v září 2012 ukázala souvislost mezi alergickou rýmou u dětí a poruchami skusu, zejména zadním zkříženým skusem a předkusem.

Italská studie publikovaná v září 2012 ukázala souvislost mezi alergickou rýmou u dětí a poruchami skusu, zejména zadním zkříženým skusem a předkusem.

Je známo, že dlouhodobé dýchání ústy u dětí, zejména během spánku, vede k poruchám skusu. Za rizikový faktor vadného skusu je tedy možné považovat i alergickou rýmu, která je příčinou obstrukce horních dýchacích cest.

V Itálii proběhla studie, která hodnotila souvislost mezi přítomností alergické rýmy a poruchami skusu u dětí ve věku 5–9 let (primární a smíšená dentice). Tato studie případů a kontrol zahrnovala 275 dětí, z nichž mělo 125 vadný skus, a 150 tvořilo kontroly. U těchto dětí bylo pomocí dotazníku zjišťováno, zda mají alergickou rýmu diagnostikovanou lékařem.

Výsledky ukázaly, že anamnéza alergické rýmy znamenala statisticky významné trojnásobné riziko vzniku dentoskeletálních poruch (poměr šancí [OR] = 3,16, 95% interval spolehlivosti [CI] 1,79–5,58, p < 0,001). Významná souvislost s alergickou rýmou byla zjištěna u zadního zkříženého skusu a u předkusu, nikoliv u předního otevřeného skusu.

Léčba alergické rýmy u dětí s prevencí obstrukce horních dýchacích cest umožňující dýchání nosem by podle výsledků této studie mohla zabránit řadě případů vadného skusu u alergiků.

(zza)

Zdroj: Luzzi V., Ierardo G., Viscogliosi A., et al. Allergic rhinitis as a possible risk factor for malocclusion: a case-control study in children. Int J Paediatr Dent. 2012 Sep 28; doi: 10.1111/ipd.12003. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se