Proč dnes nemáme vakcínu proti lymeské borelióze?

21. 10. 2013

Již v devadesátých letech minulého století byly v USA vyvinuty dvě různé vakcíny proti lymeské borelióze. Ale i když u obou vakcín byly prokázány dobrá účinnost i jejich bezpečnost, záhy byly staženy z trhu. Co se přihodilo?

Již v devadesátých letech minulého století byly v USA vyvinuty dvě různé vakcíny proti lymeské borelióze. Ale i když u obou vakcín byly prokázány dobrá účinnost i jejich bezpečnost, záhy byly staženy z trhu. Co se přihodilo?

Úspěch jen u psů, nikoli u lidí

Vyvinout účinnou vakcínu proti lymeské borelióze nebylo zpočátku snadné, posléze se však podařilo vyrobit vakcínu založenou na OspA, jednom z proteinů vnější membrány bakterie Borrelia burgdorferi. Protilátky vytvořené touto vakcínou se dostávaly spolu s nasátou krví do trávicího traktu klíštěte a inaktivovaly borelie ještě před tím, než mohly proniknout do krve hostitele.

Na základě antigenu OspA byly vytvořeny dvě různé vakcíny proti lymeské borelióze, u kterých byla v klinických studiích osvědčena jejich účinnost a bezpečnost. Přesto jedna z těchto vakcín byla stažena ještě před tím, než mohla být schválena Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, a druhou stáhl její výrobce z trhu po pouhých třech letech prodeje. Vakcína se prodávala velmi špatně, zatímco obdobná očkovací látka určená k použití ve veterinární medicíně (u psů) zaznamenala ve stejné době velký úspěch.

Příčin neúspěchu vakcín proti lymeské borelióze bylo patrně několik. Vývoj vakcíny v USA, stejně jako i samotné onemocnění, doprovázely značné kontroverze. Zatímco už krátce po objevení lymeské boreliózy a jejího bakteriálního původce počátkem 80. let minulého století se široce diskutovalo o možnosti „chronické“ lymeské boreliózy (někteří tuto možnost vášnivě obhajovali, zatímco jiní ji zavrhovali), v průběhu testování vakcíny a krátce po jejím uvedení na trh se objevovaly četné, i když špatně doložené případy vážných nežádoucích účinků očkování proti lymeské borelióze.

Další důvody toho, proč vakcína proti lymeské borelióze měla tak malý úspěch, jsou pravděpodobně i ryze praktické. Onemocnění, proti kterému má vakcína chránit, je většinou dobře léčitelné antibiotiky a jen zřídka má vážný průběh. Fatální může být toto onemocnění jen zcela výjimečně, někteří odborníci o možnosti úmrtí v důsledku lymeské boreliózy vůbec pochybují. V těchto základních parametrech se tedy lymeská borelióza odlišuje od klíšťové encefalitidy, potenciálně smrtelného onemocnění bez možnosti kauzální léčby, které po sobě nezřídka zanechává dlouhodobé následky.

(vek)

Zdroj: Aronowitz R. A. The rise and fall of the lyme disease vaccines: a cautionary tale for risk interventions in American medicine and public health. Milbank Q. 2012, 90 (2): 250–77.Štítky
Infekční lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se