Compliance u pacientů s glaukomem

31. 12. 2007

Výsledek jakékoliv terapie může být pouze tak dobrý, jak dobrá je compliance pacienta, kterého léčíme. V případě chronické léčby je obecně compliance pacientů odhadována na 75 %.

Výsledek jakékoliv terapie může být pouze tak dobrý, jak dobrá je compliance pacienta, kterého léčíme. Toto pravidlo platí především tehdy, pokud léčíme chronické onemocnění. V případě chronické léčby je obecně compliance pacientů odhadována na 75 %. Konkrétně u glaukomu, kde pacient nemusí pozorovat zjevné příznaky onemocnění, je dlouhodobá spolupráce obzvláště problematická. Compliance pacientů s glaukomem léčených dvěma různými způsoby zhodnotila nedávná americká studie, uveřejněná v listopadovém čísle časopisu American Journal of Ophtalmology.

Studie zahrnovala 62 pacientů s jedním ze dvou způsobů terapie. První skupina byla léčena pouze analogy prostaglandinů s nutností aplikovat kapky jednou denně. Druhá skupina pacientů také aplikovala jednou denně analoga prostaglandinů, avšak kromě nich ještě druhé lokální léčivo na snížení nitroočního tlaku. Druhé používané léčivo bylo aplikováno podle předpisu buď jednou, dvakrát, nebo třikrát denně.

Ukázalo se, že compliance ve skupině pacientů s monoterapií byla dobrá a méně než 10 % pacientů chybovalo v dávkování pětkrát nebo častěji. Avšak ve skupině pacientů léčených dvěma přípravky zároveň se compliance výrazně zhoršila a počet chybujících pacientů se zvýšil na 37 %. Ukázalo se také, že úroveň compliance nebyla ovlivněna žádným ze sledovaných demografických faktorů, jako je věk, pohlaví, rasa nebo závažnost glaukomu.

Uveřejněná studie demonstruje, že compliance v monoterapii je poměrně dobrá, avšak přídavek druhých kapek má za následek podstatné zhoršení spolupráce. Pro pacienty léčené s jakýmkoli očním onemocněním je velmi důležitý pečlivý výběr co nejlepší monoterapie, pokud možno ještě předtím, než se rozhodneme přidat druhý přípravek. Konkrétně v případě glaukomu, pokud léčíme monoterapií s nedostatečným účinkem na snížení nitroočního tlaku, měli bychom vyzkoušet ještě jinou formu monoterapie předtím, než pacientovi přidáme druhý přípravek. Podle autorů studie je před zavedením mnohočetné terapie vhodné zvážit chirurgickou intervenci.

(vek)

Zdroj: Robin AL, et al. Adherence in glaucoma: objective measurements of once-daily and adjunctive medication use. Am J Ophthalmol 2007;144:533–540.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se