Nykturie snižuje kvalitu života  

29. 4. 2015

Německá studie ukázala vysokou prevalence nykturie u mužů nad 50 let a její vliv na fyzickou i duševní složku kvality života. Potíže s častým nočním močením jsou nejvýznamnější součástí symptomů dolních močových cest, která je důvodem návštěvy u lékaře.

Do této studie publikované v říjnu 2014 byli zařazeni muži ve věku 50–80 let žijící ve stejné oblasti. Muži byli sledovaní 2 roky a bylo u nich provedeno klinické vyšetření, zjištěno skóre prostatických příznaků (International Prostate Symptom Score), index urologických příznaků (American Urology Association-Symptom Problem Index, AUA-SPI) a skóre kvality života podle SF-12 (Short-Form Health Survey).

Analyzováno bylo 1562 mužů. Průměrná frekvence nočního močení činila 2,3 a stoupala s věkem. U této populace bylo zjištěno snížení kvality života ve fyzické složce. Klinicky relevantní nykturie, definovaná jako nejméně 2 noční močení, byla zjištěna u 43 % mužů. U těchto pacientů bylo pozorováno snížení kvality života ve fyzické i duševní složce. Naopak u mužů s maximálně 1 močením za noc nebylo skóre kvality života dle dotazníku HRQoL významně sníženo. Multivariantní regresní analýza ukázala, že ze symptomů dolních močových cest, na které si muži stěžovali, bylo s vyhledáním lékaře spojeno pouze noční močení.

Tato studie upozornila na vysokou prevalenci nočního močení a klinicky relevantní nykturie u mužů nad 50 let v Německu a ukázala, že je to pravděpodobně nejvíce obtěžující příznak ze symptomů dolních močových cest.

(zza)

Zdroj: Oelke M, Wiese B, Berges R. Nocturia and its impact on health-related quality of life and health care seeking behaviour in German community-dwelling men aged 50 years or older. World J Urol. 2014 Oct;32(5):1155-62. Epub 2014 Aug 8.Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Nykturie
Autoři: MUDr. Milan Hrubý

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se