Loketní kloub ortopedie a traumatologie. 2. rozšířené vydání
(Z odborné literatury)


Autoři: J. Vokurka
Kategorie: Vychází pouze online

Hart R, Janeček M, Klusáková I et al. Loketní kloub ortopedie a traumatologie. 2. rozšířené vydání. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 560. ISBN 978-80-7345-195-0


Autory knihy jsou prof. MUDr. Radek Hart, Ph.D., prof. MUDr. Miloš Janeček, CSc., MUDr. Ilona Klusáková, Ph.D. a MUDr. Pavel Buček. První autor monografie prof. Radek Hart se řadí v současnosti mezi odbornou špičku v ČR. Jako aktivní člen 7 mezinárodních ortopedických společností má také příslušné mezinárodní renomé. Dalším autorem knihy je prof. Janeček, který patří mezi nejzkušenější ortopedy a traumatology v ČR. Autorský kolektiv velmi dobře doplňuje MUDr. Klusáková z Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Posledním spoluautorem je MUDr. Buček, zkušený chirurg – traumatolog s dlouholetou aktivní chirurgickou praxí.

Kniha je 2. aktualizovaným vydáním monografie, která byla rozebrána. Od 1. vydání z roku 2002 došlo k dalšímu rozvoji operačních postupů v oblasti loketního kloubu. A právě tyto trendy nové vydání knihy zachycuje.

Monografie má 560 stran. Je rozdělena na všeobecnou část zahrnující anatomii loketního kloubu, biomechaniku, vyšetřovací metody, operační přístupy a artroskopii. V části ortopedické jsou podrobně probírány ortopedické metody léčení onemocnění lokte dětského věku, zánětlivá onemocnění, degenerativní onemocnění a nádory. K tzv. „ostatním onemocněním“ jsou řazeny entezopatie, burzitidy a tunelové syndromy. Právě podrobný popis a možnosti léčení těchto onemocnění potvrzuje odbornou kvalitu monografie. Většina publikací s podobnou problematikou popisuje taková onemocnění na několika řádcích textu. Přitom jde o nemoci, se kterými se setkávají ortopedi a chirurgové ve svých praxích denně.

Velmi podrobně a dle mého názoru vyčerpávajícím způsobem je popsána traumatologie lokte dětského věku a dospělých. V kapitolách je uvedena diagnostika, způsoby vyšetření, léčba i komplikace léčení včetně komplikací pozdních. Všechny kapitoly jsou provázeny názornými kreslenými obrázky a rozsáhlou fotografickou dokumentací. Celkem 22 stran textu je věnováno omezení pohybu loketního kloubu. Jedná se o obtížnou a ne příliš populární část traumatologie i ortopedie. O to jsou poznatky v knize uvedené pro čitatele cennější.

Na konci monografie je podrobná barevná příloha s obrázky, fotografiemi z kadaverů, artroskopickými a peroperačními snímky a dokumentací ze zobrazovacích metod.

Kniha je určena hlavně ortopedům a traumatologům. Také všeobecní chirurgové s každodenní chirurgickou praxí najdou v monografii cenné poučení. Nesporně by měla být jedním ze základních zdrojů informací při přípravě k atestacím z ortopedie, traumatologie a chirurgie. Velmi dobře však poslouží i lékařům z jiných odborností k rozšíření jejich odborných znalostí.

 

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

www.surgalclinic.cz

e-mail: drvokurka@gmail.com

 

Doručeno do redakce: 27. 6. 2012


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se