Loketní kloub ortopedie a traumatologie. 2. rozšířené vydání
(Z odborné literatury)


Autoři: J. Vokurka
Kategorie: Vychází pouze online

Hart R, Janeček M, Klusáková I et al. Loketní kloub ortopedie a traumatologie. 2. rozšířené vydání. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 560. ISBN 978-80-7345-195-0


Autory knihy jsou prof. MUDr. Radek Hart, Ph.D., prof. MUDr. Miloš Janeček, CSc., MUDr. Ilona Klusáková, Ph.D. a MUDr. Pavel Buček. První autor monografie prof. Radek Hart se řadí v současnosti mezi odbornou špičku v ČR. Jako aktivní člen 7 mezinárodních ortopedických společností má také příslušné mezinárodní renomé. Dalším autorem knihy je prof. Janeček, který patří mezi nejzkušenější ortopedy a traumatology v ČR. Autorský kolektiv velmi dobře doplňuje MUDr. Klusáková z Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Posledním spoluautorem je MUDr. Buček, zkušený chirurg – traumatolog s dlouholetou aktivní chirurgickou praxí.

Kniha je 2. aktualizovaným vydáním monografie, která byla rozebrána. Od 1. vydání z roku 2002 došlo k dalšímu rozvoji operačních postupů v oblasti loketního kloubu. A právě tyto trendy nové vydání knihy zachycuje.

Monografie má 560 stran. Je rozdělena na všeobecnou část zahrnující anatomii loketního kloubu, biomechaniku, vyšetřovací metody, operační přístupy a artroskopii. V části ortopedické jsou podrobně probírány ortopedické metody léčení onemocnění lokte dětského věku, zánětlivá onemocnění, degenerativní onemocnění a nádory. K tzv. „ostatním onemocněním“ jsou řazeny entezopatie, burzitidy a tunelové syndromy. Právě podrobný popis a možnosti léčení těchto onemocnění potvrzuje odbornou kvalitu monografie. Většina publikací s podobnou problematikou popisuje taková onemocnění na několika řádcích textu. Přitom jde o nemoci, se kterými se setkávají ortopedi a chirurgové ve svých praxích denně.

Velmi podrobně a dle mého názoru vyčerpávajícím způsobem je popsána traumatologie lokte dětského věku a dospělých. V kapitolách je uvedena diagnostika, způsoby vyšetření, léčba i komplikace léčení včetně komplikací pozdních. Všechny kapitoly jsou provázeny názornými kreslenými obrázky a rozsáhlou fotografickou dokumentací. Celkem 22 stran textu je věnováno omezení pohybu loketního kloubu. Jedná se o obtížnou a ne příliš populární část traumatologie i ortopedie. O to jsou poznatky v knize uvedené pro čitatele cennější.

Na konci monografie je podrobná barevná příloha s obrázky, fotografiemi z kadaverů, artroskopickými a peroperačními snímky a dokumentací ze zobrazovacích metod.

Kniha je určena hlavně ortopedům a traumatologům. Také všeobecní chirurgové s každodenní chirurgickou praxí najdou v monografii cenné poučení. Nesporně by měla být jedním ze základních zdrojů informací při přípravě k atestacím z ortopedie, traumatologie a chirurgie. Velmi dobře však poslouží i lékařům z jiných odborností k rozšíření jejich odborných znalostí.

 

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

www.surgalclinic.cz

e-mail: drvokurka@gmail.com

 

Doručeno do redakce: 27. 6. 2012


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se