-
Články
- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Práce v oboru
Doporučené pozice
Reklama- Praktické
Zemřela MUDr. Milena Menzlová, CSc.
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 64, 2012, No. 1, s. 40.
Kategorie: Osobní zprávy
Těžko se píší slova, jimiž se s někým z nás loučíme. V souvislosti s úmrtím naší dlouholeté kolegyně, paní MUDr. Mileny Menzlové, CSc., bychom však rádi připomněli tuto osobnost nabitou neutuchající energií, kterou přenášela nejen do své práce, ale i na lidi ve svém okolí, a uchovala si ji až do posledních chvil při plném vědomí neodvratitelného konce.
V oboru hygieny práce a pracovního lékařství Milena svým metodickým i praktickým přístupem významně přispěla ke snížení výskytu uhlokopské pneumokoniózy u ostravských horníků a zejména zamezení vzniku jejích těžkých, život ohrožujících forem. Intenzivně se věnovala problematice multi-rizikových prací, zejména expozici fyzikálním faktorům pracovního prostředí a také výzkumné činnosti v rámci nesčetných grantových projektů na národní i mezinárodní úrovni.
Působila v Ústavu hygieny práce a chorob z povolání v Ostravě, Ústavu ekologie průmyslové krajiny ČSAV, Krajské hygienické stanici v Ostravě, ale především patřila k předním členům týmu, jehož zásluhou se podařilo na Ostravské univerzitě založit a rozvíjet Zdravotně-sociální, dnešní Lékařskou fakultu. V průběhu působení na svém „vypiplaném dítěti” – Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU ve funkci vedoucí ústavu předala své cenné znalosti a zkušenosti bezpočtu studentů, a rovněž i mladším kolegům. Bude nám ctí pokračovat v práci, kterou Milena začala.
Za ostatní spolupracovníky
kolegové z Lékařské fakulty Ostravské univerzity
a Zdravotního ústavu v Ostravě
Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Článek vyšel v časopisePracovní lékařství
Nejčtenější tento týden
2012 Číslo 1- Parazitičtí červi v terapii Crohnovy choroby a dalších zánětlivých autoimunitních onemocnění
- V ČR chybí specializovaná péče o pacienty s nervosvalovým onemocněním
- Historický milník v renoprotekci − účinnost kombinace trandolapril + verapamil ve studii BENEDICT
-
Všechny články tohoto čísla
- Retrospektívny pohľad na epidemiológiu profesionálnych ochorení dýchacích ciest. Aký bude vývoj v ďalších rokoch?
- Vliv koncentrace na transdermální absorpci pyrenu in vitro
- Nový přístup k hodnocení tepelně vlhkostních podmínek na pracovištích
- Pracovní lékařství – základní nebo nástavbový lékařský obor?
- Problematika užívání drog v pracovnělékařské péči
- Onemocnění pohybového systému horních končetin u referentky při zadávání dat do počítače
- Exogenní alergická alveolitida – kazuistika
- Zemřela MUDr. Milena Menzlová, CSc.
- Závodní preventivní péče v praxi – včasná diagnostika sarkomu měkkých tkání u zdravotníka
- VIth Congress of Occupationalk Diseases with International Participation
- Odborná komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska
- STATUT Odborné komise pro posuzování nemocí z povolání pro oblast Moravy a Slezska
- Epištoly z historie a současnosti hlubinného hornictví na severní Moravě a ve Slezsku
- Vliv hyperbarické oxygenoterapie na nehojící se defekty
- Prim. MUDr. Marcela Tylečková – vzácné životní jubileum 70 let
- Prim. MUDr. Irena Landecká – vzácné životní jubileum
- Kliešťová encefalitída z pohľadu profesie – desaťročná analýza hlásených prípadov v Epidemiologickom informačnom systéme SR
- Pracovní lékařství
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Onemocnění pohybového systému horních končetin u referentky při zadávání dat do počítače
- Vliv hyperbarické oxygenoterapie na nehojící se defekty
- Problematika užívání drog v pracovnělékařské péči
- Exogenní alergická alveolitida – kazuistika
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Revma Focus: Spondyloartritidy
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Autoři: prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., prim. MUDr. Richard Pikner, Ph.D., MUDr. Olga Růžičková, MUDr. Jan Rosa, prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání