Prof. MUDr. Zdeněk Nožička, DrSc., osmdesátiletý


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 49, 2013, No. 1, p. 50
Kategorie: Osobní sděleníKrátce před koncem roku 2012 oslavil své 80. narozeniny náš spolupracovník profesor Zdeněk Nožička. Jeho životní a pracovní dráha se vyvíjela po trase Turnov (místo narození; r. 1932) – Liberec (rané dětství) – Hradec Králové (od 1939) – Plzeň (studium na LF; 1952 – 1958) – Náchod (neurolog; atestace z neurologie 1961) – Hradec Králové (od 1962 dosud). Patologem se Zdeněk Nožička stal vlastně náhodou – když v roce 1962 přešel z rodinných důvodů z Náchoda do Prahy, bylo ve fakultní nemocnici jediné volné místo na Ústavu patologické anatomie. Zjevně pod vlivem svých učitelů profesorů Fingerlanda a Vortela záhy opustil svůj původní záměr vrátit se při vhodné příležitosti k neurologii a zcela se věnoval patologii. Rok 2012 tak byl pro Nožičku nejen osmdesátým rokem života, ale i padesátým rokem v oboru!

V roce 1965 založil na ústavu laboratoř k imunofluorescenčnímu vyšetřování orgánových protilátek. Za dobu své existence laboratoř vyšetřila séra více než 200 tisíc pacientů. Není překvapivé, že vzhledem ke své klinické erudici je Nožičkovým oblíbeným oborem i neuropatologie. Je třeba ale říci, že jubilant má nesmírně široký odborný zájem a jeho encyklopedických vědomostí, nejen v oboru patologie a z celé medicíny, ale i z jiných oborů, zhusta využívá celý ústav. Dosud publikoval přes 250 odborných prací.

Obraz prof. Nožičky by nebyl úplný, kdyby nebyly zmíněny i jeho vynikající kvality pedagogické. Generace královéhradeckých mediků jistě nikdy nezapomenou na jeho systematické přednášky i praktika z patologie, s osobitými názornými pomůckami a příklady – skutečná škola hrou.

Přejeme profesoru Nožičkovi hlavně dobré zdraví.

Ad multos annos!

Spolupracovníci z Fingerlandova ústavu patologie v Hradci Králové


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se