Prof. MUDr. Zdeněk Nožička, DrSc., osmdesátiletý


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 49, 2013, No. 1, p. 50
Kategorie: Osobní sděleníKrátce před koncem roku 2012 oslavil své 80. narozeniny náš spolupracovník profesor Zdeněk Nožička. Jeho životní a pracovní dráha se vyvíjela po trase Turnov (místo narození; r. 1932) – Liberec (rané dětství) – Hradec Králové (od 1939) – Plzeň (studium na LF; 1952 – 1958) – Náchod (neurolog; atestace z neurologie 1961) – Hradec Králové (od 1962 dosud). Patologem se Zdeněk Nožička stal vlastně náhodou – když v roce 1962 přešel z rodinných důvodů z Náchoda do Prahy, bylo ve fakultní nemocnici jediné volné místo na Ústavu patologické anatomie. Zjevně pod vlivem svých učitelů profesorů Fingerlanda a Vortela záhy opustil svůj původní záměr vrátit se při vhodné příležitosti k neurologii a zcela se věnoval patologii. Rok 2012 tak byl pro Nožičku nejen osmdesátým rokem života, ale i padesátým rokem v oboru!

V roce 1965 založil na ústavu laboratoř k imunofluorescenčnímu vyšetřování orgánových protilátek. Za dobu své existence laboratoř vyšetřila séra více než 200 tisíc pacientů. Není překvapivé, že vzhledem ke své klinické erudici je Nožičkovým oblíbeným oborem i neuropatologie. Je třeba ale říci, že jubilant má nesmírně široký odborný zájem a jeho encyklopedických vědomostí, nejen v oboru patologie a z celé medicíny, ale i z jiných oborů, zhusta využívá celý ústav. Dosud publikoval přes 250 odborných prací.

Obraz prof. Nožičky by nebyl úplný, kdyby nebyly zmíněny i jeho vynikající kvality pedagogické. Generace královéhradeckých mediků jistě nikdy nezapomenou na jeho systematické přednášky i praktika z patologie, s osobitými názornými pomůckami a příklady – skutečná škola hrou.

Přejeme profesoru Nožičkovi hlavně dobré zdraví.

Ad multos annos!

Spolupracovníci z Fingerlandova ústavu patologie v Hradci Králové


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se