Recenze knihy


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 105, 2009, No. 2, pp. 98-99.
Kategorie: Recenze knihy

Vágnerová M., Klégrová J.: Poradenská psychologická diagnostika dětí a dospívajících

Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2008, 538 stran, doporučená cena 300 Kč.

ISBN 987-80-246-1538-7

Karolinum přináší obsáhlou knihu, zabývající se širokou oblastí poradenské psychodiagnostiky, která je specifická a jejíž důraz je kladen na problematiku oceňování schopností a výkonů. Nabízí uživatelům obsáhlou příručku, která na více než 500 stranách detailně pokrývá úkoly poradenského psychologa. Recenzovaná publikace je excelentní ukázkou organického skloubení teoretické explikace a „testové prezentace“.

Autorky doplňují podstatným způsobem trvalý nedostatek původní literatury, orientované na psychodiagnostiku. V textu se odráží nejen jejich široký teoretický rozhled, znalost relevantní zahraniční literatury, ale přináší i osobní zkušenosti psycholožek pracujících s dětmi. Vzhledem k jejímu rozsahu by bylo obtížné recenzovat práci část po části. Lze konstatovat, že obsahuje vše relevantní a můžeme se tak soustředit spíše na reflexi způsobu a kvality uchopení látky.

Kniha je velmi dobře rozvržena, jednotlivé kapitoly pokrývají všechny důležité oblasti ( např. diagnostiku schopností, školní zralost, školní dovednosti, mimointelektové faktory ovlivňující školní výkon). Zakončena je rozsáhlou pasáží o diagnostice dětského chování ve škole a o postavení dítěte ve třídě.

Jednotlivé kapitoly mají podobnou stavbu – jsou uvedeny teoretickou částí, obsahující moderní poznatky z dané oblasti a završuje je shrnutí v přehledném rámečku. Přitom čtenář není zahlcován suchými informacemi a číselnými údaji, mnohé je prezentováno v přehledných grafech, které snadno utkví v paměti.

Recenzovaná práce přináší popis mnoha konkrétních metod, které poskytují čtenáři dostatek relevantních informací, týkajících se i možností jejich vyhodnocování a interpretace. Významné je uvádění metod nejen v souvislosti s většinovou populací, ale speciální pozornost je věnována i klientům z etnických menšin či jedincům různě hendikepovaným.

Jako každou kvalitní příručku (ve smyslu Handbooku) je ji možno číst vcelku, nebo je v ní možno listovat a hledat relevantní informace. Kniha tak pomáhá odpovídat na otázky, vztahující se k řešení konkrétního problému. Aby bylo učiněno zadost i nutnosti kritických připomínek, lze doporučit, aby v dalším vydání byly kazuistiky psány např. kurzivou, což by bylo pro čtenáře přehlednější.

Kniha je napsána živě, čtivě, srozumitelným jazykem. Mnohé grafy a obrázky ilustrují jednotlivé metody či typy úkolů. Je doplněna seznamem používaných zkratek, obsahuje jmenný rejstřík, součástí věcného rejstříku je i přehled popisovaných psychodiagnostických metod. Nepochybně bude mít své místo v pracovně každého poradenského psychologa, kterému může sloužit jako příručka po mnoho let v profesionální práci, jako příručka, v níž najde téměř vše, co v této oblasti potřebuje. Studenti v ní získávají vynikající učební text pro přípravu.

Recenzovaná práce svým obsahem daleko přesahuje oblast poradenské psychologie. Lze ji jednoznačně doporučit všem, kteří se zabývají poradenskou prací v terénu, ale i psychologům nejrůznějšího zaměření. Inspirativní a informativní je i pro psychiatry, pediatry, sociální pracovníky, kteří tak mohou získat konkrétnější představu o metodách, s nimiž pracují jejich blízcí kolegové-psychologové. Příjemným překvapením je i doporučená cena 300 Kč.

Prof. PhDr. Mojmír Svoboda, CSc.


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 2

2009 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Ulcerative colitis_muž_břicho_střeva
Ulcerózní kolitida
nový kurz
Autoři:

Blokátory angiotenzinových receptorů (sartany)
Autoři: MUDr. Jiří Krupička, Ph.D.

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se