Recenze knihy


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 105, 2009, No. 2, pp. 98-99.
Kategorie: Recenze knihy

Vágnerová M., Klégrová J.: Poradenská psychologická diagnostika dětí a dospívajících

Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2008, 538 stran, doporučená cena 300 Kč.

ISBN 987-80-246-1538-7

Karolinum přináší obsáhlou knihu, zabývající se širokou oblastí poradenské psychodiagnostiky, která je specifická a jejíž důraz je kladen na problematiku oceňování schopností a výkonů. Nabízí uživatelům obsáhlou příručku, která na více než 500 stranách detailně pokrývá úkoly poradenského psychologa. Recenzovaná publikace je excelentní ukázkou organického skloubení teoretické explikace a „testové prezentace“.

Autorky doplňují podstatným způsobem trvalý nedostatek původní literatury, orientované na psychodiagnostiku. V textu se odráží nejen jejich široký teoretický rozhled, znalost relevantní zahraniční literatury, ale přináší i osobní zkušenosti psycholožek pracujících s dětmi. Vzhledem k jejímu rozsahu by bylo obtížné recenzovat práci část po části. Lze konstatovat, že obsahuje vše relevantní a můžeme se tak soustředit spíše na reflexi způsobu a kvality uchopení látky.

Kniha je velmi dobře rozvržena, jednotlivé kapitoly pokrývají všechny důležité oblasti ( např. diagnostiku schopností, školní zralost, školní dovednosti, mimointelektové faktory ovlivňující školní výkon). Zakončena je rozsáhlou pasáží o diagnostice dětského chování ve škole a o postavení dítěte ve třídě.

Jednotlivé kapitoly mají podobnou stavbu – jsou uvedeny teoretickou částí, obsahující moderní poznatky z dané oblasti a završuje je shrnutí v přehledném rámečku. Přitom čtenář není zahlcován suchými informacemi a číselnými údaji, mnohé je prezentováno v přehledných grafech, které snadno utkví v paměti.

Recenzovaná práce přináší popis mnoha konkrétních metod, které poskytují čtenáři dostatek relevantních informací, týkajících se i možností jejich vyhodnocování a interpretace. Významné je uvádění metod nejen v souvislosti s většinovou populací, ale speciální pozornost je věnována i klientům z etnických menšin či jedincům různě hendikepovaným.

Jako každou kvalitní příručku (ve smyslu Handbooku) je ji možno číst vcelku, nebo je v ní možno listovat a hledat relevantní informace. Kniha tak pomáhá odpovídat na otázky, vztahující se k řešení konkrétního problému. Aby bylo učiněno zadost i nutnosti kritických připomínek, lze doporučit, aby v dalším vydání byly kazuistiky psány např. kurzivou, což by bylo pro čtenáře přehlednější.

Kniha je napsána živě, čtivě, srozumitelným jazykem. Mnohé grafy a obrázky ilustrují jednotlivé metody či typy úkolů. Je doplněna seznamem používaných zkratek, obsahuje jmenný rejstřík, součástí věcného rejstříku je i přehled popisovaných psychodiagnostických metod. Nepochybně bude mít své místo v pracovně každého poradenského psychologa, kterému může sloužit jako příručka po mnoho let v profesionální práci, jako příručka, v níž najde téměř vše, co v této oblasti potřebuje. Studenti v ní získávají vynikající učební text pro přípravu.

Recenzovaná práce svým obsahem daleko přesahuje oblast poradenské psychologie. Lze ji jednoznačně doporučit všem, kteří se zabývají poradenskou prací v terénu, ale i psychologům nejrůznějšího zaměření. Inspirativní a informativní je i pro psychiatry, pediatry, sociální pracovníky, kteří tak mohou získat konkrétnější představu o metodách, s nimiž pracují jejich blízcí kolegové-psychologové. Příjemným překvapením je i doporučená cena 300 Kč.

Prof. PhDr. Mojmír Svoboda, CSc.


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 2

2009 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více