Recenze knihy


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 105, 2009, No. 2, pp. 97.
Kategorie: Recenze knihy

Bucher A. A.: Psychologie der Spiritualität

Weinheim-Basel Beltz Verlag, 2007, 228 stran.

V současné době výrazně stoupá nejen zájem o duchovní život (byť často jen v rámci různých pseudo-náboženských sekt), ale i počet publikací na téma spirituality. Podle autora této recenzované publikace, jímž je profesor praktické teologie na salzburské univerzitě, je v USA tento trend ještě větší než v Evropě, takže někteří hovoří o „spirituální revoluci“, „spirituálním trhu a smysl hledající kultuře“. Současně dochází k integrování spirituality s psychoterapií, ale je třeba poznamenat, že pojem spiritualita je chápán velmi nejednotně (autor např. poukazuje na významový rozdíl mezi pojmy spiritualita a religiozita, které jsou někdy směšovány, jindy je spiritualita úzce vztahována jen k esoterismu, např. v prezentaci čínské medicíny, jógy atd. na internetu, nebo dokonce s problematickým hnutím New Age).

Velké problémy vyvstávají také pro psychologii spirituality, pokud se hledají její evoluční mozková centra, objevují se pokusy o její měření, nebo pokud někteří psychoanalytikové chápou religiózně-spirituální fenomény jako „infantilní nutkavou neurózu“. Rozhodně záleží na tom, zda jde o přístup „psychologie bez duše“ nebo „s duší“. Nejvíce studií o spiritualitě pochází z USA, kde 40 % občanů navštěvuje týdně kostely a 95 % věří v Boha (D. R. Hoge, 1996). Psychologové, reprezentující tzv. „objektivní vědeckost“, tíhnou nezřídka k tomu vysvětlovat spirituální fenomény „fantasticky, když ne patologicky“ a hledají v mozku příslušná centra. Prof. Bucher uvádí, že se ve své knize snaží proplout mezi Skyllou a Charybdou a že se snaží chápat spirituální jevy jako zážitky, které nejsou „mozkovými přeludy“, nýbrž „psychologickými realitami“. Avšak „skutečností“ je v jeho knize chápáno více, než co může být pojato běžnými empirickými instrumenty, jako jsou např. dotazníky. Odvolává se na H. Walacha a K. H. Reicha ((2005) že: „věda o spiritualitě musí být vědou o vnitřních zkušenostech, které jsou pro člověka právě tak skutečné jako vnější svět“.

Předmětná kniha se proto zaměřuje hlavně na oblast zážitků. Současné výrazné tendence ke spiritualitě mohou plynout z následujících důvodů, které jsou v knize podrobně zkoumány: 1. z „krize institucionálně-církevní religiozity“ (spiritualita jako atraktivní alternativa), 2. z pozitivních efektů spirituality, případně 3. z tvrzení odvozených z výzkumů mozku, že spiritualita je univerzální a vrozený fenomén. Domnívám se, že problém zvýšeného zájmu o spiritualitu může mít ovšem ještě další kořeny a sice zejména v kompenzaci příliš přízemně-konzumního způsobu života a soudím, že to může být zcela povrchní jev, spojený s módním životním stylem; mnozí ji chápou také jako činitele zdraví (spojování spirituality s různými „léčivými energiemi“ a esoterními symboly, jako např. u reiki). Potřeba spirituality má interindividuálně odlišné motivy i obsah, důležité je rozložení její intenzity u různých věkových skupin a demografických kategorií. V mnoha případech je to také nepochybně, zážitkově velmi diferencovaná reakce na krizi západní kultury, vyvolanou extrémním liberalismem a konzumentstvím (mít také exkluzivní zážitky jako u narkomanií).

Ve vztahu vědy a spirituality musí být zdůrazněno, že spiritualita nemůže být zkoumána ve smyslu materialistického monismu nebo teorie psychofyzické identity; psychologie náboženství se někdy omezuje na měření pozorovatelného chování, tj. např. na četnost návštěv bohoslužeb; objektivistické paradigma je pro vědecké zkoumání spirituality zcela neadekvátní. „Spiritualita a religiozita jsou více než sociální chování, dějí se podstatně v individuálních zážitcích, které jsou zakoušeny jako subjektivní“; je to „na něco poukazující prožívání“ („gedeutetes Erlaben“). V tomto duchu je také tato zajímavá, obsahově bohatá a myšlenkově podnětná kniha psána.

Prof. PhDr. Milan Nakonečný


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 2

2009 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více