Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2011; 74/107(4): 492
Kategorie: Webové okénko

Vážené kolegyně a kolegové, milí čtenáři,

v dnešním okénku se podíváme, co lze nalézt na internetu z oblasti infekčních chorob nervového systému. Na rozdíl od jiných nemocí jsem žádné stránky specializované na infekce nervového systému nenalezl. Ty jsou většinou součástí nějakého většího webu o infekčních chorobách obecně. Vzhledem k tomu, že jde vesměs o stránky americké provenience, tak je velká pozornost věnována HIV infekci a jejímu vlivu na nervový systém. Na předních místech se vždy objevují hesla z Wikipedie. Česká jazyková mutace již překonala o 10 tisíc hesel Ottův slovník naučný (6. 7. 2011 dosáhla Wikipedie 200 tisíc hesel) a je 18. největší jazykovou mutací z 250 používaných. Informace o vývoji české Wikipedie lze samozřejmě nalézt – jak jinak – na Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Česká_Wikipedie). Nemůže se samozřejmě srovnávat se svou anglickou matkou se 3,6 miliony hesel, ale i tak je to za necelých 10 let úctyhodný výkon.

Ale zpět k infekčním nemocem. Zadáním otázky „List of infections of the central nervous system“ nebo adresy http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_infections_of_the_central_nervous_system nám Wikipedie zobrazí užitečný rozcestník k většině infekcí nervového systému.

Hesla jako meningitis, encefhalitis a podobná jsou dobře zpracována na Medline Plus (http://www.nlm.nih.gov/medlineplus) nebo Medscape (http://emedicine.medscape.com) nebo pro pacienty na MedicineNet.com (http://www.medicinenet.com/) či eMedicineHealth (http://www.emedicinehealth.com). Jde vesměs o weby, o nichž jsem se zmiňoval a které jsem hodnotil opakovaně v souvislosti s jinými chorobami.

Microbiology and Imunology On-line, University of South Carolina

http://pathmicro.med.sc.edu/infectious%20disease/cns%20infections.htm

Infekcím nervového systému je věnována kapitola 10, jde ale o nepříliš podrobný informativní článek na pregraduální úrovni. Fádní grafika.

Obsah 3, Grafika3, P

Meningitis research foundation

http://www.meningitis.org

Evropské stránky (Spojené království a Irsko) určené pro veřejnost vynikají moderní, poněkud opulentní grafikou a řadou informací pro pacienty a jejich příbuzné.

Obsah 2, Grafika1, V

Centre for Disease Control and Prevention

http://www.cdc.gov

Vedle proslulé FDA jde o druhou nejvýznamnější zdravotnickou instituci v USA. Webové stránky jsou velmi rozsáhlé a informativní. Příslušnou chorobu vyhledáme nejjednodušeji v abecedním rejstříku. Na stránkách lze mimo jiné najít řadu zajímavých epidemiologických dat nejen z USA.

Obsah 1, Grafika1, P

Státní zdravotní ústav

http://www.szu.cz

Na stránkách SZÚ lze nalézt některá aktuální i starší epidemiologická data o výskytu infekčních chorob a o nemocech z povolání. Stránky jsou nenápadně rozsáhlé, ale graficky nepříliš zajímavé a trpí častou bolestí – malou velikostí písma.

Obsah 2, Grafika 2, P

Společnost infekčního lékařství

http://www.infekce.cz

Velmi zdařilé stránky obsahově i graficky. Najdeme zde řadu odborných materiálů (doporučené postupy) i informace o společnosti. Dále je zde rozcestník na pracoviště infekční medicíny, AIDS centra, ambulance cestovní medicíny a velmi pěkně zpracovaná sekce odkazů. Jeden z nejlepších webů.

Obsah 1, Grafika1, P

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA
Ne urologická klinika LF MU a FN Brno
e mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie


2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se