Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2018; 157: 167
Kategorie: Úvodem

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

toto číslo je první odpovědí na výzvu, kterou jsem se prostřednictvím předsedy ČLS JEP obrátil na všechny zastoupené odborné společnosti s nabídkou prostoru pro tematicky zaměřené příspěvky. Reakce byla rychlá a pozitivní, konkrétně či předběžně máme zajištěno dalších osm čísel ČLČ. Děkuji všem, kteří na sebe vzali autorskou a organizační odpovědnost, a samozřejmě nabízím i všem dalším společnostem možnost prezentovat svůj obor a pokroky v něm celé české lékařské a zdravotnické obci.

Pojem „zobrazovací metody“ již v dnešní době zdaleka nevystihuje šíři a možnosti oboru. Jak vyplývá i ze zařazených příspěvků, pokročilé technologie stírají hranice mezi diagnostikou a léčbou (odtud pojem „teragnostika“); v některých případech mají zobrazovací metody obdobný význam pro stanovení dalšího postupu jako třeba histologie. Téma je atraktivní také díky bohaté obrazové dokumentaci a doufám, že se v budoucnu dočkáme i přehledů o dalších diagnostických postupech (namátkou třeba o elastografii).

A jak jsem přislíbil minule, zařadili jsme přepis vystoupení čerstvého laureáta Purkyňovy ceny prof. MUDr. Pavla Pafka, DrSc., na slavnostním zasedání předsednictva ČLS JEP v Libochovicích, ve kterém se, jako vždy, dotkl i obecnějších problémů současné společnosti.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se