Úvodník


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2011; 150: 371
Kategorie: Úvodník

Vážení čtenáři,

v tomto čísle Časopisu lékařů českých naleznete mj. článek „Národní databáze genotypů – etické a právní aspekty“ autorů V. Frankové, J. Těšínové a R. Brdičky. Práce otevírá problém, se kterým se v dohledné době bude muset vyrovnat zdravotnictví každé země a který představuje Národní databáze genotypů. Je zřejmé, že genetická vyšetření budou hrát nejen v péči o nemocné, nýbrž i v oblasti preventivní a posudkové čím dál větší roli. Není třeba příliš fantazie k představě, že v nepříliš vzdálené budoucnosti bude součástí novorozeneckého screeningu vyšetření celého genomu. Praktické a ekonomické aspekty hovoří jednoznačně ve prospěch centrální databáze genotypů – genetická vyšetření jsou nákladná, nemá smysl je opakovat a ošetřujícímu lékaři alespoň některých oborů by velmi usnadnilo práci, kdyby do databáze mohl vstoupit a zjistit genotyp svého pacienta. Na druhé straně je nutné vzít v úvahu obavy z možného zneužití těchto mimořádně citlivých údajů, přičemž diskriminace ze strany zaměstnavatele či pojišťovny by mohla být ještě tím nejmenším zlem. V zemi, která někdy nedokáže účinně ochránit utajované skutečnosti v případě orgánů činných v trestním řízení ani tajemství vojenská, jsou obavy z možného zneužití genetických informací o jednotlivých osobách plně na místě. Přesto se jedná o problém, který bude dříve či později nutné vyřešit pozitivně – tedy databázi uvést v život se zajištěním maximální možné ochrany důvěrných dat. Článek autorů V. Frankové a spol. otevřením diskuze na toto téma představuje první krok na dlouhé a nepochybně svízelné cestě k zřízení Národní databáze genotypů v České republice. Redakce Časopisu lékařů českých současně otiskuje stanoviska, která si k tématu vyžádala od Společnosti lékařské genetiky ČLS JEP a od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Obě stanoviska upozorňují na řadu problémů, které bude nutné překonat dříve, než taková databáze bude založena; stanovisko Společnosti lékařské genetiky pak jednoznačně deklaruje, že v současné době u nás nejsou pro zřízení Národní databáze genotypů vhodné podmínky a doporučuje vyčkat dalšího vývoje na úrovni Evropské společnosti lékařské genetiky. Nicméně otevření diskuze na téma Národní databáze genotypů není předčasné, projekt takové závažnosti a dosahu musí uzrát a alespoň odbornou částí naší veřejnosti musí být pozitivně přijímán. Redakce Časopisu lékařů českých ráda uveřejní případné ohlasy čtenářů a další příspěvky k tématu.

prof. MUDr. Jiří Horák, CSc.
vedoucí redaktor Časopisu lékařů českých


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.