Nový pohled na funkce telomeráz


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 534

Nový pohled na funkce telomeráz

Telomeráza má základní význam ve stárnutí a v progresi karcinomů udržením homeostázy a integrity. Nicméně, poslední zprávy ukazují, že nově objevené biochemické vlastnosti ukazují telomerázu jako součást buněčné signalizace bez závislosti na základní funkci – údržba telomer. Tato poznání mohou zlepšit naše porozumění molekulárním akcím při stárnutí a v nádorech. Týká se to činnosti v apoptóze, při opravě DNA, ve funkci kmenových buněk a v regulaci genové exprese. Dnes jedinou definovanou aktivitou telomerázy je údržba telomer. Ukazuje se však i souvislost se stárnutím a s proliferací nádoru, pokud takové akce se dějí mimo konce chromozomů. Zdá se, že telomeráza má funkci i v indukci apoptózy změnou potenciálu mitochondiálních membrán, ale také inhibicí apoptózy při reparaci v jádře. To by mohlo být užitečné v nové strategii chemoterapie. Telomeráza může být součástí signální cesty při odpovědi na různé stimulace, jako je odpověď na nukleární poškození a v tumorigenezi. Také souhra telomeráza – proteiny tumorsupresorů na úrovni transkripce může přispívat k funkci telomerázy v imortalizaci a v tumorigeneze za chromozomálními konci.

Je zřejmé, že je zde rostoucí evidence o různorodosti telomerázové funkce při různých faktorech nebo cílech, což je třeba osvětlit.

P. Barták


Zdroje

Cong, Y. et al.: Actions of human telomerase beyond telomeres. Cell Research, 2008, 18, s. 725–732.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se