Nemoc tučných jater a statiny – kterému oboru patří tento problém?


Fatty Liver Disease and Statins – Which Discipline the Problem Belongs To?

While fatty liver disease is a well-characterized entity, it is currently getting a completely new image. Its treatment is clearly an interdisciplinary challenge. The number of patients with fatty liver disease will be by no means negligible. The issue of fatty liver disease is not infrequently referred to in association with statin therapy instituted in an effort to treat metabolic syndrome and to reduce cardiovascular risks as part of preventive therapy. The attention focused on the increase in alanin aminotransferase levels during statin therapy is absolutely inadequate. The study includes an overview of the topic showing the induced rise in alanin aminotransferase is merely an accompanying phenomenon, mostly of no clinical relevance. An acceptable increase in alanin aminotransferase should not provide a reason for statin withdrawal in the usual spectrum of patients with metabolic syndrome and fatty liver disease. A distinct advantage is cooperation among a hepatologist, a cardiologist, and a diabetes expert. 

Key words:
fatty liver disease, statin, alanin aminotransferase, cardiovascular disease.


Autoři: J. Šochman
Působiště autorů: Klinika kardiologie IKEM, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2006; 145: 443-446
Kategorie: Přehledový článek

Souhrn

Nemoc tučných jater je sice dříve poznaná kategorie, ale dnes se objevuje ve zcela novém světle. Jde jednoznačně o mezioborový problém. Množství nemocných s nemocí tučných jater nebude zanedbatelné. Na problematiku nemoci tučných jater se nezřídka upozorňuje v souvislosti s léčbou statiny v rámci metabolického syndromu a preventivním omezením kardiovaskulárních rizik. Zcela neúměrná pozornost je pak upřena na zvyšování hladiny alanin aminotransferázy v průběhu této léčby. V práci je proveden přehled uvedené problematiky, ze které vyplývá, že indukovaný vzestup alanin aminotransferázy je pouhý průvodní jev, většinou bez jakékoli klinické významnosti. Přijatelný vzestup alanin aminotransferázy by neměl představovat důvod k vysazení statinů z obvyklého spektra nemocných s metabolickým syndromem a nemocí tučných jater. Výhodnou se zde jeví spolupráce zejména mezi hepatologem, kardiologem a diabetologem. 

Klíčová slova:
nemoc tučných jater, statiny, alanin aminotransferáza, kardiovaskulární nemoci.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se