Důstojnost lidské existence v péči o nemocného


Patient’s Human Dignity and the Health Care

The article gives a small reflection on the term human dignity which is sometimes used in medicine, but is not always considered what is meant by the term. Together with the development of science and health technology health care providers give more preference to physical aspects of human existence. Terms such as human dignity trail off their vocabulary. More often we meet it in codes of ethics and in different proclamations then in discussion on concrete patients. It is discussed in the text how we can understand the term from philosophical and practical perspectives and how we can use it for the benefit of our patients. 

Key words:
human dignity, medical ethics, dignity in old age.


Autoři: H. Svobodová;  J. Šimek
Působiště autorů: Ústav pro lékařskou etiku a ošetřovatelství 3. LF UK, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2006; 145: 495-497
Kategorie: Speciální sdělení

Souhrn

Příspěvek je malým zamyšlením nad pojmem, který v medicíně čas od času užíváme, ne vždy ale máme promyšleno, co jím skutečně myslíme. S rozvojem vědy a zdravotnické technologie se zdravotníci stále více zaměřují na tělesnou stránku lidské existence a pojmy, jako je lidská důstojnost, se vytrácejí z jejich slovníku. Setkáváme se s nimi více v etických kodexech a v nejrůznějších prohlášeních než v debatách nad konkrétními nemocnými. Tak se lidská důstojnost stává spíše součástí povrchních klišé než předmětem každodenního zájmu. Text pojednává o tom, jak je možné ve zdravotní péči tomuto pojmu rozumět z hlediska filozofického i praktického a jak jej můžeme užívat k dobru našich pacientů. 

Klíčová slova:
lidská důstojnost, lékařská etika, důstojnost ve stáří.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se