Ohlédnutí za XI. kongresem České společnosti intenzivní medicíny 2017


Autoři: M. Balík
Působiště autorů: vědecký sekretář výboru České společnosti intenzivní medicíny ČLS JEP
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 28, 2017, č. 5, s. 328
Kategorie: Zprávy z kongresů

Plzeň, 31. 5. – 2. 6. 2017

Dovolte mi shrnout dojmy z první nové dekády kongresů ČSIM. Snahou organizátorů bylo vystihnout mezioborovost intenzivní medicíny, podat její axiomy i nejistoty srozumitelnou a stravitelnou formou. Jistě k tomu významně přispěla i tradiční neformálnost akce, podpořená letos interaktivní audiovizuální technikou (sli.do). Přednášky jsou k nahlédnutí na webu ČSIM.

Program byl orientován na lékaře, kteří se pohybují na různých úrovních poskytované intenzivní péče, ale i sesterská sekce, v Plzni tradičně reprezentována Minářovým dnem, pomohla kongresu oživit prostory Parkhotelu vědomostmi z ošetřovatelské péče.

Do Plzně přijelo 563 osob, z toho 55 bylo vystavovatelů. V lékařské sekci bylo celkem 19 tematicky vymezených bloků, ve kterých  odeznělo 77 přednášek. V sesterské sekci byly 4  bloky, v nichž bylo představeno 21 přednášek. V posterové sekci byly vybrány nejlepší příspěvky z lékařské sekce (Engelmanová L, et al: Parenterální a enterální podávání valproátu u kriticky nemocných, Anesteziologicko-resuscitační klinika, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně), ze sekce pro nelékařské zdravotnické pracovníky (Tomášková D, et al: Břišní katastrofa – chronické hojení ran, III. interní gerontometabolická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové) a také byla udělena cena pro nejlepší ústní sdělení v sekci pro nelékařské zdravotnické pracovníky (Štadlerová M, et al: Rotem z pohledu sestry, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Fakultní nemocnice Plzeň). Součástí kongresu byly plně obsazené Echokurz a kurz Hemodynamiky, tři satelitní sympozia a dva workshopy.

Chceme poděkovat i firmám a servisní organizaci Guarant, bez jejichž pomoci by se kongres v takové odborné šíři nepodařilo zorganizovat. Vážíme si jejich přínosu a nabízíme i do budoucna otevřenou, dlouhodobou spolupráci orientovanou na vzdělávání v intenzivní medicíně na různých úrovních.

Za Výbor ČSIM se těšíme na setkání příští rok v Hradci Králové na XII. kongresu ČSIM.  

Adresa pro korespondenci:

doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC

martin.balik@vfn.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2017 Číslo 5
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se