Ohlédnutí za XI. kongresem České společnosti intenzivní medicíny 2017


Autoři: M. Balík
Působiště autorů: vědecký sekretář výboru České společnosti intenzivní medicíny ČLS JEP
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 28, 2017, č. 5, s. 328
Kategorie: Zprávy z kongresů

Plzeň, 31. 5. – 2. 6. 2017

Dovolte mi shrnout dojmy z první nové dekády kongresů ČSIM. Snahou organizátorů bylo vystihnout mezioborovost intenzivní medicíny, podat její axiomy i nejistoty srozumitelnou a stravitelnou formou. Jistě k tomu významně přispěla i tradiční neformálnost akce, podpořená letos interaktivní audiovizuální technikou (sli.do). Přednášky jsou k nahlédnutí na webu ČSIM.

Program byl orientován na lékaře, kteří se pohybují na různých úrovních poskytované intenzivní péče, ale i sesterská sekce, v Plzni tradičně reprezentována Minářovým dnem, pomohla kongresu oživit prostory Parkhotelu vědomostmi z ošetřovatelské péče.

Do Plzně přijelo 563 osob, z toho 55 bylo vystavovatelů. V lékařské sekci bylo celkem 19 tematicky vymezených bloků, ve kterých  odeznělo 77 přednášek. V sesterské sekci byly 4  bloky, v nichž bylo představeno 21 přednášek. V posterové sekci byly vybrány nejlepší příspěvky z lékařské sekce (Engelmanová L, et al: Parenterální a enterální podávání valproátu u kriticky nemocných, Anesteziologicko-resuscitační klinika, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně), ze sekce pro nelékařské zdravotnické pracovníky (Tomášková D, et al: Břišní katastrofa – chronické hojení ran, III. interní gerontometabolická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové) a také byla udělena cena pro nejlepší ústní sdělení v sekci pro nelékařské zdravotnické pracovníky (Štadlerová M, et al: Rotem z pohledu sestry, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Fakultní nemocnice Plzeň). Součástí kongresu byly plně obsazené Echokurz a kurz Hemodynamiky, tři satelitní sympozia a dva workshopy.

Chceme poděkovat i firmám a servisní organizaci Guarant, bez jejichž pomoci by se kongres v takové odborné šíři nepodařilo zorganizovat. Vážíme si jejich přínosu a nabízíme i do budoucna otevřenou, dlouhodobou spolupráci orientovanou na vzdělávání v intenzivní medicíně na různých úrovních.

Za Výbor ČSIM se těšíme na setkání příští rok v Hradci Králové na XII. kongresu ČSIM.  

Adresa pro korespondenci:

doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC

martin.balik@vfn.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2017 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se